Ważne informacje o cukrzykach
Dla diabetyków umiejętność rozumienia podstawowych zjawisk zachodzących w organizmie ludzkim ma kluczowe znaczenie. Dzięki tej wiedzy w łatwiejszy sposób można kontrolować swój stan zdrowia w chorobie i uchronić się przed negatywnymi powikłaniami cukrzycy.
To, co powinien wiedzieć każdy z diabetyków, to podstawowa wiedza z zakresu funkcjonowania układu immunologicznego. Ponieważ cukrzyca (zwłaszcza typu 1) jest chorobą autoimmunologiczną, jej przebieg wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku większości schorzeń. Choroby autoimmunologiczne oznaczają w skrócie, że organizm sam siebie wyniszcza. W ciele chorego dochodzi do takich zachowań, które organizm odbiera jako działanie szkodliwych czynników zewnętrznych i stara się je wyeliminować. W przypadku cukrzycy uszkodzone zostają komórki Beta, które znajdują się w trzustce. Traktowane są one jako komórki obce, które należy zniszczyć. Niekiedy proces wyniszczania komórek Beta trwa dłużej, niemiej zwłaszcza u dzieci, potrafi mieć charakter ostry. Szacuje się, że wyklucie cukrzycy typu pierwszego może trwać nawet niespełna 3 tygodnie. Bardzo często zdarza się tak, że organizm gdzieś „po cichu” utylizował komórki, jednak silny czynnik stresujący dynamicznie przyśpieszył ten proces. Bardzo często cukrzyca objawia się po wcześniejszej chorobie (zapalenie górnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli itp.).
Niezwykle ważne dla diabetyków są również znajomości powiązań pomiędzy organami w organizmie oraz ryzyko wystąpienia powikłań w chorobie. Zakładając, że chory zna skutki niedoboru insuliny, będzie w stanie przewidzieć, w jaki sposób może zacząć zachowywać się jego ciało i szybciej zauważyć niepokojące zmiany.
Monitorowanie własnego ciała jest sprawą pierwszorzędną dla każdego diabetyka, od czego nie ma niestety żadnych wyjątków. Im szybciej chory zaakceptuje swoją chorobę oraz warunki, jakie przed nim stawia, tym szybciej zostanie wyrównany i będzie mógł wieść w miarę normalne życie.
Więcej o samokontroli cukrzycy możesz przeczytać tutaj.
Nadesłał:
hejho
|