Mięsień sercowy
Jednym z podstawowych narządów, bez których organizm człowieka nie może funkcjonować jest mięsień sercowy. Jego rola polega na pompowaniu krwi do wszystkich organów i tym samym podtrzymaniu funkcji życiowych człowieka.
Budowa serca
Serce dorosłej osoby waży 250-350 gramów i składa się z kilku podzespołów, które odpowiadają za poszczególne jego funkcje. Każdy z elementów jest ważny i nawet drobna nieprawidłowość może mieć wpływ na kluczowe funkcje.
Budowa serca:
· Aorta,
· Żyła główna dolna,
· Prawa komora,
· Lewa komora
· Przegroda międzykomorowa,
· Zastawka trójdzielna,
· Zastawka dwudzielna,
· Prawy przedsionek,
· Lewy przedsionek,
· Przegroda między przedsionkowa,
· Żyła główna górna,
· Tętnica płucna,
· Łuk aorty.
Jak działa serce
W ciągu minuty serce musi „uderzyć” około 70 razy i tym samym przepompować maksymalnie 6 litrów krwi. Mięsień sercowy napędza dwa obiegi:
· Płucny, czyli mały – jak sama nazwa mówi krew krąży pomiędzy sercem i płucami. Za transport jej do płuc odpowiada prawa strona mięśnia sercowego;
· Wielki – można się domyślić, że za ten obieg krwi odpowiada lewa strona serca dostarczając świeżą porcję tlenu do wszystkich części ciała człowieka, z wyłączeniem płuc.
Jak dbać o serce
Organy w ciele człowieka reagują na niedobory poszczególnych substancji. Mięsień sercowy do właściwego funkcjonowania potrzebuje magnezu, potasu, sodu, wapnia, witaminy D oraz Omega 3. Właściwa dieta wpływa pozytywnie na pracę serca oraz pomaga zapobiegać zawałom i innych chorobom związanym bezpośrednio z mięśniem sercowym.
Kluczową rolę podczas dbania o serce odgrywa odżywianie. Dostarczanie witamin, minerałów i Omega 3 jest ściśle powiązane z tym jakie produkty składają się na dietę. Na jakie artykuły należy zwrócić szczególną uwagę? Oto one:
· Ryby - zawierają tłuszcze bogate w Omega 3, warto spożywać ryby z połowów morskich, niestety te, które pochodzą z hodowli są ubogie w Omega 3,
· Nasiona Chia- szałwia hiszpańska jest rośliną dającą nasiona bardzo bogate w Omega 3,
· Warzywa – otyłość może powodować miażdżycę, więc warto dbać o metabolizm, ponadto warzywa dostarczają witaminy i minerały,
· Orzechy – również zawierają wiele Omega 3 i wpływają na trawienie,
· Mięso – brak żelaza lub magnezu może wiązać się ze znikomymi ilościami spożywanego mięsa,
· Owoce – źródłem witamin są owoce dojrzewające w pełnym słońcu,
· Woda – Picie wody wydaje się być normalnością, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w wodzie, zwłaszcza wysokozmineralizowanej, znajduje się wiele minerałów.
Ponadto nie można zapomnieć o regularnym przebywaniu na słońcu, w celu produkcji witaminy D. Niestety organizm ludzki nie jest w stanie bez udziału słońca jej samodzielnie wyprodukować. Konieczne jest przyjmowanie witaminy D w kapsułkach lub przebywanie 15-20 minut na słońcu z odsłoniętą częścią ciała.
Nadesłał:
Danutar
|