Terapie zaburzeń żywienia


2015-02-24
Zaburzenia odżywiania stanowią ciągle narastający problem społeczny dzisiejszego świata. Anoreksja, bulimia czy Zespół Kompulsywnego Objadania się, są chorobami, z którymi bardzo trudno jest walczyć samemu. Dlatego też powstały specjalistyczne ośrodki dedykowane cierpiącym na te właśnie schorzenia.

Ośrodki terapeutyczne

Przeczytaj również:

Główną funkcją ośrodków zajmujących się leczeniem zaburzeń odżywiania, jest stworzenie miejsca, w którym możliwa będzie kompleksowa i całodobowa opieka nad pacjentami, wspomagana przez odpowiednio prowadzoną terapię. Terapia taka przeprowadzana jest w trakcie kilkutygodniowego (najczęściej trwającego on od 4 do 6 tygodni) turnusu. Jej celem jest przyspieszenie procesu leczenia oraz zapoznanie podopiecznych z niezbędną wiedzą i narzędziami umożliwiającymi prawidłowe funkcjonowanie już po opuszczeniu ośrodka.

Terapia zaburzeń żywienia

Aby cierpiący na zaburzenia żywienia mogli prawidłowo funkcjonować po zakończeniu terapii, w jej trakcie muszą poznać sposoby radzenia sobie z objawami choroby i przypadkami jej nawrotów. Muszą nauczyć się rozpoznawać źródła i przyczyny swoich zaburzeń, radzić sobie z lękami w sytuacjach związanych z jedzeniem i kontaktami społecznymi. Istotne jest usprawnienie komunikacji z otoczeniem, budowa prawidłowych relacji międzyludzkich, a także wprowadzenie zmian we własnym myśleniu.

Ważnym elementem terapii jest również uczenie się odnajdywania radości w życiu codziennym przy jednoczesnym przestrzeganiu zasad zdrowego żywienia - z czym wiele osób ma największy problem. W społeczeństwie ciągle pokutuje mit, iż jedzenie i możliwość wyboru tego, co nam najbardziej smakuje, jest fundamentalnym warunkiem dobrego samopoczucia.

Efekty

Pobyt w specjalistycznym ośrodku leczenia zaburzeń żywienia daje uczestnikom terapii wiedzę o tym, jak zrelaksować się w sytuacjach stresowych i lękowych, jak rozładowywać napięcie fizyczne i emocjonalne, wreszcie - jak wyrażać swoje emocje i potrzeby. Uczestniczący w turnusie uczą się akceptować siebie i swoje ciało, poznają sposób prawidłowego budowania własnej autonomii, a przede wszystkim dowiedzą się, jak obiektywnie obserwować oraz interpretować sygnały wysyłane przez ciało i umysł.

Pamiętajmy, iż zaburzenia w odżywianiu stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i życia. Leczenie ich wymaga specjalistycznej opieki i dużego doświadczenia. Potrzebny jest pełen profesjonalizm opiekunów oraz właściwe warunki, które stworzyć mogą jedynie odpowiednio do tego przygotowane ośrodki.

Artykuł powstał przy współpracy z ośrodkiem: http://www.drogadodomu.info/  



Nadesłał:

blackppp

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl