Skolioza - najczęstsza wada kręgosłupa
Skolioza to obecnie najczęściej występująca wada kręgosłupa u dzieci. O skoliozie mówimy, kiedy nasz kręgosłup jest zgięty w jedną stronę o więcej niż 10 stopni. Główną przyczyną skoliozy jest brak ruchu oraz nieprawidłowa postawa podczas siedzenia.
Dziś większość dzieci czas spędza głównie przy komputerze. Nieprawidłowe wzorce ruchowe zostają z czasem utrwalone. Ważnym krokiem w leczeniu jest podjęcie możliwie szybkiej rehabilitacji. Dobry fizjoterapeuta może znacząco poprawić stan naszego kręgosłupa, zaś zalecone przez niego ćwiczenia pomogą nabyć nowych, lepszych wzorców.
Skolioza obejmuje najczęściej piersiowy odcinek kręgosłupa, rzadko pojawia się w odcinku lędźwiowym. Zwykle pogorszenie następuje w okresie dojrzewania. Kręgosłup rośnie szybciej niż otaczające go mięśnie łatwiej ulega deformacji. Zwłaszcza osoby, które wcześniej nie uprawiały żadnej aktywności fizycznej mogą mieć problemy – ich mięśnie posturalne nie są wystarczająco silne. Skolioza może być wadą wrodzoną (np. zespół Sprengla). Boczne skrzywienie jest też częstą przypadłością chorych na dystrofię mięśniową lub porażenie mózgowe. U dzieci najczęściej jednak przyczyną jest nieprawidłowa postawa podczas siedzenia, która się utrwala.
U dorosłych zazwyczaj skolioza pojawia się na skutek zwyrodnienia stawów międzykręgowych, co jest także często związane z brakiem ruchu. Skolioza jest niebezpieczna dla zdrowia wszystkich naszych narządów. Może prowadzić do zniekształcenia klatki piersiowej, a co za tym idzie do ucisku na narządy wewnętrzne, w tym płuca i serca, co dalej może prowadzić do niewydolności krążenia. Najważniejszym krokiem w leczeniu jest szybkie podjęcie rehabilitacji już od najmłodszych lat.
Więcej na temat rehabilitacji: http://www.klinika-zdrowko.pl/rehabilitacja-niemowlat-dzieci-i-doroslych.html
Nadesłał:
scientist88
|