Pracujesz przy komputerze? Zadbaj o wzrok


Pracujesz przy komputerze? Zadbaj o wzrok
2013-12-18
Komputer – obecnie jedno z najważniejszych urządzeń w naszym życiu. Często spędzamy przed monitorem wiele godzin. Kiedy wstajemy bolą nas oczy, łzawią. Czy wobec tego czy komputer może im szkodzić?
Przeczytaj również:
Wojciech Nowak – optometrysta, specjalista Korekcji Wad Wzroku w Salonie Optycznym Perfect Eye Optic radzi jak powinna wyglądać prawidłowa higiena pracy przy komputerze? 
Według badań dorosła część mieszkańców Unii Europejskiej spędza przeciętnie 53 godziny tygodniowo przed monitorami ekranowymi. Zauważalny jest również wzrost ilości godzin spędzanych przy komputerze lub innych urządzeniach z ekranem, przez dzieci i młodzież. 
Nasze oczy nie są przygotowane fizjologicznie do wielogodzinnej pracy przy komputerze. Ewolucja układu wzrokowego w porównaniu do ludzi pierwotnych nie postąpiła prawie w ogóle, a warunki pracy zmieniły się diametralnie. 
Coraz częściej podczas badań w gabinecie specjaliści słyszą od pacjentów o zespole zaburzeń widzenia związanych z pracą przy komputerze. Zaburzenia te powodują różnorodne objawy: ból oczu, ból głowy, ból karku, zmęczenie oczu, suchość oczu, gorsze widzenie, ogólne zmęczenie. Jak się okazuje czynniki środowiskowe, ergonomiczne, jak i stan zdrowia oczu, mają wpływ na pojawianie się tych objawów. 
Dużo uwagi poświęca się doniesieniom naukowym o wzroście krótkowzroczności wśród dzieci i młodzieży spędzającej wiele godzin przy monitorach ekranowych. Okazuje się, że nadmierna praca wzrokowa z komputerem może być bodźcem, który powoduje tę wadę.  
By zapobiegać wadom zarówno u dzieci jak i u dorosłych należy odpowiednio dbać o oczy podczas pracy przy komputerze.

Używaj odpowiednich okularów
Jeżeli masz wadę wzroku, wykonuj regularne badania optometryczno–okulistyczne, aby mieć pewność, że twój wzrok jest odpowiednio skorygowany, a oczy są zdrowe. 
Używaj okularów wykonanych w salonie optycznym specjalnie przystosowanych do pracy z komputerem.  Okulary takie posiadają wielowarstwowe powłoki antyrefleksyjne, jak i filtr antystatyczny. 
Dla osób mających problem z widzeniem z bliska związanym z wiekiem, zalecamy stosowanie okularów typu „office” czyli biurowych, tzn. o płynnym przejściu mocy optycznej, tak, aby swobodnie czytać z odległości 40 cm, jak i pracować przy komputerze w odległości np. 60 cm.

Zredukuj odblaski
Odbicia z ekranu są głównym źródłem zmęczenia oczu u użytkowników komputerów. Niezależnie od tego jaka jest pozycja ekranu względem okna, powinno się stosować kotary, bądź żaluzje w celu ograniczenia intensywności światła w ciągu dnia. 
Unikaj siedzenia twarzą do okna ponieważ duża różnica jasności między ekranem, a tłem może być powodem napięcia i dyskomfortu.
Nawilżaj powietrze w biurze, często mrugaj, używaj odpowiednich soczewek kontaktowych. Pracując przy komputerze skupiamy wzrok na ekranie i rzadziej mrugamy. Długie okresy bez mrugania mogą powodować wysychanie powierzchni oka, co z kolei może prowadzić do dyskomfortu i utraty ostrości widzenia. Używaj nawilżaczy powietrza, kropli nawilżających do oczu oraz, jeśli nosisz, to odpowiednich soczewek kontaktowych dobranych przez optometrystę lub okulistę w gabinecie. 

Ustaw swój monitor
Idealne usytuowanie monitora zależy od wielu czynników, takich jak osobnicza budowa ciała, możliwości wzrokowe, rodzaj wykonywanych zadań oraz elementów związanych z architekturą stanowiska pracy. W celu zapewnienia maksymalnego komfortu, środek ekranu powinien znajdować się 13–23 cm poniżej poziomej linii wzroku. Patrząc na wprost powinniśmy widzieć krawędź monitora.

Zrób przerwę
Co pewien czas powinno się zmniejszać napięcie oczu, przez spojrzenie poza ekran komputera. Stosuj zasadę 20/20/20: zrób 20-sekundową przerwę co 20 minut, skupiając oczy na obiekcie oddalonym co najmniej o 6 m (20 stóp) od monitora. Poruszaj gałkami ocznymi, patrząc na przedmioty położone w równych odległościach.
Pamiętaj, aby ograniczać dzieciom, ilość godzin spędzanych przy komputerze do potrzebnego minimum. Da to mniejsze prawdopodobieństwo wzrostu krótkowzroczności i zminimalizuje możliwość wystąpienia dolegliwości związanych z pracą przy komputerze.



Nadesłał:

exPress Dziennikarska Agencja Usługowa
http://www.express-poznan.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl