Korzystne właściwości orzechów włoskich
Spożywanie orzechów włoskich w połączeniu z żywnością nieprzetworzoną korzystnie wpływa na metabolizm i zwalcza stany zapalne
Orzechy włoskie mogą korzystnie wpływać na metabolizm i zwalczać stany zapalne, zwłaszcza w połączeniu z żywnością nieprzetworzoną, sugerują wyniki nowych badań opublikowane w Journal of Nutrition. Korzyści są jeszcze większe, jeżeli orzechy włoskie, bogate w roślinne kwasy tłuszczowe omega-3 ALA, łączone są z wiśniami, malinami lub zieloną herbatą.
We wspomnianym badaniu[1], przeprowadzonym pod kierownictwem dr Neila Shaya z Oregon State University, analizowano spożycie orzechów w połączeniu z szeregiem innych nieprzetworzonych produktów spożywczych typowych dla zachodniej diety, w celu oceny potencjalnych korzyści zdrowotnych. W ramach badania myszom podawano produkty odpowiadające typowej ludzkiej diecie niskotłuszczowej oraz diecie wysokotłuszczowej z dodatkiem orzechów włoskich w ilości 8,6% wagi ciała. Inne grupy otrzymały dietę bogatą w orzechy oraz inny nieprzetworzony produkt żywnościowy. Wyniki wykazały, że najsilniejsze pary produktów to orzechy z wiśniami, malinami oraz zieloną herbatą.
Po 10 tygodniach grupa będąca na diecie bogatej w orzechy była znacznie zdrowsza niż grupa kontrolna na diecie wysokotłuszczowej. Myszy na diecie bogatej w orzechy włoskie oraz orzechy włoskie i inny produkt nieprzetworzony miały mniej otłuszczone wątroby niż myszy na diecie wysokotłuszczowej. Badanie wykazało również, że dodanie drugiego produktu nieprzetworzonego oprócz orzechów włoskich wywoływało również inne zmiany metaboliczne, ekspresji genów i innych parametrów fizjologicznych, korzystnie wpływając na metabolizm i zwalczając stany zapalne.
Dr Shay wyjaśnia: "Wiele badań sprawdzało wpływ poszczególnych produktów spożywczych lub składników odżywczych, jednak ludzie nie jedzą tylko jednego produktu, jemy różne rzeczy jednocześnie. Badanie to pokazuje, jak inne nieprzetworzone produkty współdziałają wywołując pozytywne skutki w zachodniej diecie. Co ważne, efekty te występują już w przypadku spożycia na przeciętnym poziomie - zaledwie 1,5 porcji każdego produktu dziennie".
Korzystne działanie orzechów włoskich w diecie jest nieustannie potwierdzane. Są to jedyne orzechy zawierające znaczne ilości kwasu a-linolenowego (ALA), czyli kwasu tłuszczowego omega-3 pochodzenia roślinnego, który organizm ludzi musi pozyskiwać z diety. Zawierają również mnóstwo składników odżywczych oraz błonnika, białka i potasu. Kalifornijskie orzechy włoskie są źródłem ważnych składników odżywczych, które składają się na zdrową dietę i styl życia. W Polsce 40% mężczyzn oraz aż 70% kobiet deklaruje dbałość o zdrową dietę. [2]
"Wyniki tego badania potwierdzają rolę orzechów włoskich w zbilansowanej diecie", powiedział Dennis Balint, szef California Walnut Commission. "CWC inwestuje w badania dotyczące zdrowia, aby zdobywać dowody na wyjątkowe korzyści orzechów włoskich". California Walnut Commission wspiera liczne badania, które zaowocowały już ponad setką zweryfikowanych publikacji.
Badanie było częściowo finansowane przez California Walnut Commission (CWC), która od ponad 25 lat wspiera badania związane z wpływem orzechów włoskich na zdrowie. Zapewnia środki finansowe i / lub orzechy do licznych projektów, same badania są jednak prowadzone niezależnie przez badaczy, którzy projektują eksperymenty, interpretują wyniki i piszą artykuły.
O California Walnut Commission
California Walnut Commission, powstała w 1987 roku, jest finansowana z obowiązkowych wpłat plantatorów kalifornijskich orzechów włoskich. Organizacja podlega prawu Stanu Kalifornia i działa we współpracy z Sekretarzem Departamentu Rolnictwa w stanie Kalifornia (CDFA). Głównym celem CWC jest wspieranie projektów naukowo-badawczych dotyczących aspektów zdrowotnych i prowadzenie ogólnych działań marketingowych. Więcej informacji na temat branży, badań zdrowotnych i przepisów można znaleźć na stronie www.walnuts.org.
Biura California Walnut Commission znajdują się pod adresem 101 Parkshore Dr., Ste. #250, Folsom, CA 95630
[1]Spożywanie orzechów włoskich w połączeniu z żywnością nieprzetworzoną powoduje zmiany fizjologiczne, metaboliczne oraz w ekspresji genów u otyłych samców myszy C57BL/6J na diecie wysokotłuszczowej
[2]Badanie „Świadomość zdrowotna Polaków” zrealizowane przez Instytut Millward Brown S.A. na zlecenie Nationale-Nederlanden, kwiecień 2015 r