Zioła na dziecięce przeziębienie


Zioła na dziecięce przeziębienie
2016-11-09
Nieprzypadkowo w początkach medycyny zioła stanowiły podstawę większości leków. Ich właściwości, zróżnicowanie i duża dostępność sprawiają, że są świetnym sposobem na poprawę stanu zdrowia. Przynajmniej w przypadku lżejszych chorób, takich jak kaszel, katar czy lekkie przeziębienie.

Zamiast rzucać się od razu na antybiotyki, lekkie przeziębienie u dzieci można leczyć preparatami ziołowymi.

Przeczytaj również:

 

Delikatniejsze, łagodniejsze dla organizmu

Jeżeli chodzi o dzieci, szczególne znaczenie ma delikatny charakter specyfików ziołowych. Medykamenty produkowane według nowoczesnych metod, zwłaszcza antybiotyki, są bardzo skuteczne, jednak w wielu przypadkach korzystanie z nich to strzelanie z armaty do wróbla. Zbytnie obciążenie dziecięcego organizmu jest po prostu niepotrzebne.

To dlatego na niewielką i niegroźną gorączkę lepiej stosować różnego rodzaju napary z kwiatu lipy czy czarnego bzu. Można je przygotowywać samodzielnie lub kupować w internetowej aptece gotowe specyfiki. Podobnie, w przypadku przeziębienia.

 

Soki na gorączkę, napary rozgrzewające

Na początek można spróbować soków z malin, czarnej porzeczki czy aronii. Także je można kupić gotowe lub wyprodukować na własną rękę. W wielu aptekach można też bez problemu dostać herbatę z dzikiej róży o podobnym działaniu.

Zioła można także podawać dzieciom w postaci naparów działających rozgrzewająco, przeciwzapalnie i wspomagających pocenie. Jakie konkretnie zioła wchodzą w grę? Rumianek, szałwia, kwiat lipy, owoce dzikiej róży i czarnego bzu.

Nie można przy tym zapominać o innych elementach diety wspomagającej organizm w walce z lekkim przeziębieniem. Dziecko powinno jeść owoce cytrusowe i inne produkty bogate w witaminę  C. To ważne – witamina ta odgrywa kluczową rolę w procesie wzmacniania organizmu.

 

Kąpiele, kompresy i maści

Można także sięgnąć po nieco mocniejsze sposoby. Wśród możliwości są na przykład kąpiele i inhalacje olejkami eterycznymi. Można je stosować w czasie kąpieli, ponieważ ani katar ani kaszel nie są tutaj przeciwwskazaniem. Do kąpieli dodać można zioła i olejki eteryczne, takie jak eukaliptusowy, sosnowy, świerkowy, jałowcowy czy lawendowy. Lecznicze działanie mają: mięta, rumianek, szałwia, geranium, dziewanna, kozieradka, anyżek.

Zawierające działające antybakteryjnie i antywirusowo terpeny i peneny olejki eteryczne wpływają korzystnie na zmniejszenie przekrwienia śluzówek dróg oddechowych i zmniejszają katar. Nie inaczej jest w przypadku kompresów ziołowych.

Także je można stosować na przeziębienie, ból gardła a nawet zapalenie oskrzeli. Można kupić gotowe preparaty lub przygotować zawartość samodzielnie. Aby to zrobić, trzeba szałwię, tymianek, macierzankę, rumianek czy lawendę namoczyć w ciepłej wodzie, nałożyć na folię i przykryć nią wybrany fragment ciała dziecka.

Ważną rolę w leczeniu ziołami odgrywają maści, żele i zioła rozgrzewające. Nakłada się je na klatkę piersiową i plecy.

 

Syrop z sosny, syrop z cebuli

Poza wymienionymi wyżej preparatami i ziołami dobrze jest też zaopatrzyć się w różnego rodzaju syropy łagodzące objawy kaszlu. Najlepiej, jeśli w ich skład wchodzi wyciąg z sosny, babki lancetowatej. Można też wybrać syrop o bardziej złożonym składzie. Większość można kupić w aptece, także internetowej.

Samodzielnie można natomiast przygotować syrop z cebuli. Żeby go zrobić, trzeba cebulę bardzo drobno posiekać, dodać miodu i cukru, a następnie całość odcedzić.

Niezależnie od nastawienia do produktów ziołowych i nowoczesnej medycyny choroby w żadnym wypadku nie można jednak lekceważyć. W razie jakiegokolwiek pogorszenia stanu dziecka trzeba koniecznie iść do lekarza.

 

 Publikacja przygotowana we współpracy z Cefarm24 - apteką intetrnetową, która zdrowo Cie zaskoczy!



Nadesłał:

Skok

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl