Zespół nieszczelności jelita: pierwsze seminarium na temat LGS w Polsce
Norweska firma Universal Biology organizuje w tym roku w Polsce cykl seminariów poświęconych zespołowi nieszczelności jelita - LGS. Pierwsze spotkanie 17 marca w Warszawie adresowane jest do terapeutów medycyny naturalnej i specjalistów zajmujących się problemami skóry.
Ale co to właściwie jest zespół nieszczelnego jelita - LGS?
|
Mianem LGS (ang. Leaky Gut Syndrome) określa się stan, gdy poprzez uszkodzoną, a w konsekwencji nieszczelną błonę śluzową jelit, wprost do krwiobiegu przedostają się szkodliwe drobnoustroje, grzyby, pasożyty, niestrawione łańcuchy białek złożonych, tłuszcze i substancje odpadowe, które w zdrowym organizmie nie przenikają przez naturalną barierę jelito/krew.
Typowe objawy nieszczelności jelita to: zmiany skórne, alergie pokarmowe, zła przemiana materii, wzdęcia, zaparcia lub biegunki, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia snu, trudność koncentracji, depresja, osłabienie odporności, problemy kardiologiczne, zaburzenia ciśnienia krwi, obrzęki.
Do chorób, których przyczyną może być zespół nieszczelności jelita należą m. in.:
choroby alergiczne,
choroby autoimmunologiczne,
otyłość,
niektóre choroby układu nerwowego (stwardnienie rozsiane, parkinsonizm, autyzm i in.),
zapalne choroby jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, celiakia).
Choroby te stanowią narastający problem społeczny, a ich powstawanie i rozwój są do dziś niewyjaśnione.
Początkowo LGS interesował głównie środowiska praktykujące medycynę naturalną, jednak jego istnienie potwierdzono już w wielu badaniach naukowych i obserwacjach klinicznych. Wskutek rosnącej sumy wyników badań i doświadczenia specjalistów oraz obecności tematu w mediach, LGS wzbudza coraz większe zainteresowanie.
Na świecie, w Europie a także w Polsce obserwujemy zapotrzebowanie na wiedzę o zespole nieszczelności jelita oraz sposobach walki z tą przypadłością. Z tego właśnie powodu Universal Biology, firma, która od lat wyszukuje i dostarcza na rynek skandynawski najskuteczniejsze produkty w profilaktyce i terapii schorzeń jelitowych, rozpoczęła realizację programu edukacyjnego na temat LGS. W ciągu dwóch lat w Norwegii i Szwecji, a ostatnio w Danii z programu tego, cieszącego się dużym zainteresowaniem, skorzystała już spora liczba terapeutów. W roku bieżącym zaplanowano cykl podobnych seminariów w Polsce: pierwsze będzie miało miejsce w Warszawie 17 marca, kolejne w kwietniu, w Krakowie.
Więcej informacji: Joanna Kongstad, pr@universalbiology.eu
Nadesłał:
Elskelund
|