Zadbaj o swoje (bolące) plecy


2012-08-28
Większość dnia spędzamy w pozycji siedzącej; w pracy - za biurkiem, w domu przed telewizorem. W efekcie nasze stale przykurczone mięśnie stają się stwardniałe, co często boleśnie odczuwamy. Co robić, gdy boli?

Bóle pleców to najczęściej bóle przewlekłe i długotrwałe. Są one przeważnie związane z podeszłym wiekiem lub „siedzącym” trybem życia. Kręgosłup ludzki ewolucyjnie nie jest przystosowany do pozycji siedzącej. Tym samym każdego dnia poddawany jest bardzo dużym obciążeniom. Tymczasem jest podporą całego naszego ciała, dlatego warto zatroszczyć się o jego zdrowie zanim będzie za późno.

Przeczytaj również:

Pamiętajmy na czym siedzimy

Długotrwała praca za biurkiem może zwiększyć ból kręgosłupa i całych pleców. Wygodne krzesło, dobrze dopasowane siedzisko i oparcie to zatem podstawa. Dzięki niemu plecy będą utrzymywane w jednej pozycji i unikniemy niebezpiecznych w skutkach zgięć i wykręceń. Alternatywą dla krzeseł mogą być piłki rehabilitacyjne. Reagują na każdy nasz ruch, a przez to wymuszają ciągłą aktywność naszych mięśni. Odciążają kręgosłup i wymuszają prawidłową postawę podczas siedzenia.

Sport lekarstwem na stwardniałe mięśnie

Codzienna gimnastyka jest istotnym elementem profilaktyki w walce z bólem pleców i kręgosłupa. Pomocne będą proste ok. 10 minutowe ćwiczenia, wykonywane nawet w trakcie godzin pracy. Aby choć trochę rozruszać bolące miejsca można wstać od biurka, przejść się lub przeciągnąć się. Dobrym ćwiczeniem jest też wykonanie okrężnych ruchów barkami. Warto również pamiętać o regularnym wysiłku fizycznym, który pomoże odciążyć mięśnie związane z długotrwałym siedzeniem. Oczywiście osoby cierpiące na choroby kręgosłupa powinny skonsultować każde ćwiczenie z lekarzem.

A gdy już boli?

Jeśli wygodne i zdrowe siedzisko oraz aktywność fizyczna nie przynosi ulgi w bólu pleców, warto sięgnąć po Nurofen na ból pleców zawierający ibuprofen. Specjalna technologia kapsułki o przedłużonym uwalnianiu zapewnia długą ulgę – do 12 godzin - przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa u osób w podeszłym wieku, alergików, cukrzyków i kierowców. Co więcej, badania potwierdzają, że lek Nurofen na ból pleców nie uzależnia i jest bezpieczny dla wątroby przy krótkotrwałym stosowaniu[1]. Może być również stosowany z innymi lekami[2].



[1] Przy krótkotrwałym stosowaniu nie zaobserwowano zaburzeń czynności wątroby.
[2] Poza lekami przeciwbólowymi (kwasem acetylosalicylowym, innymi lekami z grupy NLPZ), lekami przeciwnadciśnieniowymi, moczopędnymi, lekami przeciwzakrzepowymi, zydowudyną, litem i metotreksatem, kortykosteroidami.


Nadesłał:

multi_comm

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl