Wiek a wzrok – jak dbać o oczy w każdym wieku?
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Vision Express, co piąty dorosły Polak źle ocenia stan zdrowia swoich oczu, a prawie połowa deklaruje, że ma wadę wzroku lub chorobę oczu.
Wzrok nazywany jest królem zmysłów. Właśnie przez oczy dociera do nas 80 proc. informacji o otaczającym nas świecie. Tymczasem jak wynika z badań przeprowadzonych przez Vision Express, co piąty dorosły Polak źle ocenia stan zdrowia swoich oczu, a prawie połowa deklaruje, że ma wadę wzroku lub chorobę oczu. Bez względu na wiek pielęgnacja oczu oraz odpowiednia dbałość o wzrok są podstawą prawidłowego widzenia.
20 i 30 lat
To ten wiek, kiedy większość młodych ludzi nie myśli o problemach zdrowotnych oraz właściwej profilaktyce. Dotyczy to również oczu. Jest to jednocześnie okres największej aktywności edukacyjnej oraz zawodowej. Spędzanie długich godzin w klimatyzowanych pomieszczeniach przed monitorami komputerów i ekranami tabletów z czasem stanie się odczuwane. Aby zapobiec przemęczeniu i przesuszeniu oczu ważne jest utrzymanie prawidłowej higieny. Na każdą godzinę pracy przy komputerze należy na kilka minut oderwać wzrok od ekranu i skupić go na czymś w oddali, żeby dać oczom odpocząć. Nawet w przypadku dobrej ostrości widzenia warto stosować okulary ze szkłami z antyrefleksem oraz wyposażonymi w filtry ochronne zapobiegające docieraniu do oczu szkodliwego promieniowania. W przypadku męczącej suchości oczu, doraźnie można stosować krople nawilżające, tzw. sztuczne łzy. Dobrze jest też zadbać o właściwe proporcje czasu pracy do odpoczynku, odpowiednią ilość snu, ochronę oczu oraz ich okolic przed promieniowaniem UV, a także zbilansowaną dietę bogatą w antyoksydanty i zdrowe tłuszcze.
W tym wieku oczy zaczynają szybciej się męczyć, a wcześniejsze bagatelizowane dolegliwości nasilają się, powodując wyraźny dyskomfort. Częściej występują też objawy zespołu suchego oka spowodowane mniejszym naturalnym wydzielaniem łez. W tym wieku często rozpoczynają się problemy z wyraźnym widzeniem przede wszystkim z bliska. Konieczny jest wtedy dobór odpowiedniej pomocy optycznej do czytania i pracy z bliskiej odległości. Nadal należy utrzymywać odpowiednią higienę i dotychczasowe zdrowe nawyki, żeby właściwie zadbać o profilaktykę. Do diety można włączyć również suplementy z luteiną. Po ukończeniu 40 lat specjaliści zalecają raz w roku odbywanie regularnych wizyt kontrolnych u okulisty. Poza pogorszeniem ostrości widzenia wystąpić mogą także pierwsze objawy chorób oczu związanych z wiekiem takich jak: jaskra czy zwyrodnienie plamki żółtej. Dzięki ich wczesnemu wykryciu możliwe jest ich wyleczenie lub zatrzymanie odpowiednio wcześnie.
Oczy osób po 60. roku życia są wrażliwe na jaskrawy odcień światła i bardziej podatne na wysychanie. Dolegliwości można zniwelować poprzez krople nawilżające uzupełniające naturalne łzy, których stosowanie powinno wejść w nawyk. Wraz z wiekiem oczy stają się coraz bardziej narażone na choroby takie jak: zaćma, jaskra, AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem) czy retinopatie. Najważniejszym działaniem profilaktycznym w tym wieku są kontrole okulistyczne. Należy je odbywać niezwłocznie po zauważeniu objawów związanych z pogorszeniem widzenia, zamazaniem obrazu czy zmianami w wyglądzie soczewki w oku i samej powierzchni gałki ocznej. Nadal warto zachować zdrowe nawyki związane z higieną oczu, dbać o nieprzemęczanie oraz stosować zbilansowaną dietę wzbogaconą o suplementy z luteiną, minerałami czy zdrowymi kwasami tłuszczowymi.
Eksperci zgodnie podkreślają – niezależnie od wieku podstawą dbania o wzrok są regularne kontrole okulistyczne. Oczy należy badać co najmniej raz w roku.
- W przypadku dzieci, kontrola oczu może wcześnie wykryć wady takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy różnowzroczność i je skorygować zapobiegając tym samym ich pogłębianiu. Natomiast u osób dorosłych, systematyczne badania pozwolą na ustalenie i odpowiednią korekcję ewentualnej wady wzroku oraz co jest niezmiernie ważne wczesne wykrycie poważnych chorób oczu. Dzięki czemu można uchronić się przed znaczącą lub nawet całkowitą utratą wzroku, która jest może być następstwem takich niebezpiecznych chorób jak: jaskra czy zwyrodnienie plamki żółtej. – przypomina dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.
Nadesłał:
Redakcja PR
|