Refluks żołądkowy
Refluks żołądkowy związany z wieloma patologiami. Doprowadzić może do niego wiele czynników sprzyjających, patologii organicznych. Do najbardziej znaczących należy zaburzenie kurczliwości żołądka.
Wśród istotnych mechanizmów, które przyczyniają się do tego zaburzenia jest niewątpliwe zaburzenie funkcjonowania mechanizmów zwieraczowych. Wyróżnia się w tym przypadku dwa mechanizmy. Pierwszym z nich jest dolny zwieracz przełyku (lower esophageal sphincter - LES). Zwieracz ten zbudowany jest z mięśniówki gładkiej oraz z mięśni poprzecznie prążkowanych. Te ostatnie należą do odnóg mięśniowych przepony. Mięśnie te w warunkach fizjologicznych powodują wzmocnienie mechanizmów czynnościowych LES (lower esophageal sphincter). Z kolei badając dolny zwieracz przełyku, dowiadujemy się, że posiada on długość ok. 4 cm. Ponadto, jak podaje literatura panuje w nim ciśnienie spoczynkowe o 10-30 mmHg. Ciśnienie to jest wyższe niż te, które panuje w żołądku.
|
Jak wskazuje literatura, w chorobie refluksowej żoładka u większości osób cierpiących na to schorzenie dochodzi do przemijających relaksacji LES (transient lower esophageal sphincter relaxations - TLESR). Czym jest taka przemijająca relaksacja LES? Otóż relaksacja ta polega na pojawiającym się spontanicznie dość głębokim obniżeniu ciśnienia w LES. Obniżenie ciśnienia jest niezależne od aktu połykania. Ponadto należy podkreślić, iż nie jest ono zależne od przechodzenia fali perystaltycznej poprzez strefę zwieracza. Do najsilniejszych bodźców, które powodują prowokowanie TLESR jest rozciągnięcie żołądka. Dochodzi do niego po posiłku. Taki mechanizm powoduje skrócenie strefy dolnego zwieracza przełyku.
Literatura donosi o tym, iż zjawisko relaksacji jest związane z wazowagalnym łukiem odruchowym. W łuku odruchowym wyróżnia się drogi dośrodkowe oraz drogi odśrodkowe. Drogi te w tym przypadku tworzone są przez nerwy błędne. Dzięki nim dochodzi do przejściowego oraz głębokiego obniżania ciśnienia podstawowego w LES (lower esophageal sphincter).
Mediatorami, które odpowiedzialne są za rozluźnienie strefy zwieracza są:
- naczynioruchowy peptyd jelitowy (VIP),
- tlenek azotu (NO),
- kwas gamma-aminomasłowy (GABA)
Związkami tymi są tzw. neuroprzekaźniki, które charakteryzuje działanie hamujące.
Do innych czynników sprzyjających należy przepuklina wślizgową rozworu przełykowego. W tym przypadku częstość TLESR wzrasta wprost proporcjonalnie w stosunku do wielkości przepukliny.
Innym czynnikiem sprawczym jest zaburzenie oczyszczania przełyku. Z racji tego kwas orz enzymy, które dostają się do niego działają z większą siłą oraz w dłuższym okresie.
Co więcej, należy powiedzieć, iż zaburzone opróżnianie żołądkowe oraz refluks zasadowy również przyczyniają się do powstania refluksu żołądkowego.
Do innych objawów refluksu zalicza się również leki, które powoduję obniżenie ciśnienie w LES. Zalicza się do nich:
- preparaty antycholinergiczne,
- leki działające antagonistycznie w stosunku do wapnia,
- azotany,
- mięta pieprzowa,
- inne.
Nadesłał:
artur5236
|