Problemy ze stawami


2014-01-10
Statystycznie kłopoty ze stawami pojawiają się u kobiet w okolicach 60 roku życia, u mężczyzn natomiast całe dziesięć lat wcześniej. Oczywiście, wszystko zależy od trybu życia, a także od takich czynników, jak waga, przebyte choroby, czy cechy dziedziczne.

Najwcześniej dolegliwości związane ze stawami dotykają osoby prowadzące aktywny tryb życia - zwłaszcza sportowcy. Szacuje się, iż obecnie na tę nieprzyjemną przypadłość cierpi aż 70% osób powyżej 65 roku życia.

Przeczytaj również:

Najważniejsze objawy procesów zwyrodnieniowych to: bóle stawów, ograniczona ruchomość, trzeszczenie, sztywnienie podczas wykonywania prostych ruchów. Dotykają one głównie stawów kolanowych oraz rąk. We wczesnym stadium rozwoju procesy destrukcji i odbudowy zachodzą jednocześnie, jednak po pewnym czasie stawy nie są już zdolne do samoregeneracji, co prowadzi do znacznego ograniczenia możliwości ruchowych. Mając to na uwadze, warto jak najwcześniej odpowiednio zadbać o stawy, zapewniając sobie ruch i odpowiednią dietę.

Najbardziej narażony na urazy jest staw kolanowy - dotyczy to zwłaszcza osób aktywnych fizycznie. Poza ruchami zgięcia i prostowania wykonuje on również ruchy rotacji (występujące tylko wtedy, gdy kolano jest zgięte), jest więc jednym z najbardziej aktywnych stawów w ludzkim ciele. Jego uszkodzenia są najczęściej powiązane z rodzajem uprawianego sportu, a leczenie nieoperacyjne składa się z: farmakoterapii, fizykoterapii, kinezyterapii. Bardzo ważna jest ochrona miejsca uszkodzenia i niedopuszczenie do pogłębiania się urazów. Prawidłowe leczenie obejmuje również odpowiednie ćwiczenia fizyczne, które przywracają stawowi kolanowemu jego dawną sprawność. Inną metodą leczenia, stosowaną na całym świecie, jest artroskopia, czyli zabieg wewnątrzstawowy, który nie wymaga jego otwierania. Jej zaletą jest między innymi minimalne uszkodzenie torebki stawowej, jak również skrócenie czasu rehabilitacji.

Problemy ze stawami, zwłaszcza te długotrwałe, znacznie utrudniają poruszanie się, czasami do tego stopnia, że nie jesteśmy w stanie udać się do apteki po coś, co mogłoby nam pomóc. W tej sytuacji warto skorzystać z Apteki Internetowej: i-apteka.pl. 



Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl