PODSUMOWANIE PIERWSZEJ ODSŁONY OGÓLNOPOLSKIEJ KAMPANII EDUKACYJNEJ „TARCZYCA – OTOCZ JĄ OPIEKĄ”


2018-05-25
Dobiega końca ogólnopolska kampania edukacyjna „Tarczyca – otocz ją opieką”, organizowana przez Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

 

Przeczytaj również:

Celem kampanii było podniesienie poziomu wiedzy na temat chorób tarczycy, ich diagnozowania oraz profilaktyki zarówno w terapiach farmakologicznych jak i najnowszych możliwościach chirurgii endokrynologicznej. Przez ostatnie 4 miesiące zainteresowani mogli brać udział
w warsztatach edukacyjnych, poznawać najnowsze możliwości leczenia oraz skorzystać
z bezpłatnych badań USG i konsultacji lekarskich.

Jak podkreślają eksperci Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej, choroby tarczycy są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych na świecie. W Polsce ok. 22% osób cierpi na choroby gruczołu tarczowego, bądź chorowało na nie w przeszłości. Objawy chorób tarczycy mogą wynikać z zaburzenia czynności tarczycy, powiększenia gruczołu – wole, a także mogą być skutkiem zapaleń tarczycy. Okazuje się, że pacjenci często lekceważą niepokojące objawy i nie decydują się na wizytę u specjalisty. Skutkuje to życiem z chorobą, która po cichu niszczy cały organizm.

Tarczyca to gruczoł dokrewny znajdujący się na szyi. Jest niewielki, bo waży od 18g do 20g, ale produkuje hormony, które odpowiadają za metabolizm całego organizmuprzypomina Prof. dr hab. n. med. Marcin Barczyński, Prezes Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej. Niezwykle ważna jest świadomość objawów chorób tarczycy, metod leczenia
i diagnostyki, zwłaszcza wśród kobiet, gdyż to one chorują dziewięciokrotnie częściej niż mężczyźni. Mam szczerą nadzieję, że dzięki kampanii „Tarczyca – otocz ją opieką” nasze społeczeństwo będzie pamiętać o tym, że w
ykryte wcześnie choroby tarczycy umożliwiają rozpoczęcie odpowiedniego procesu leczenia, a także ograniczenie groźnych powikłań zdrowotnychdodaje Prof. dr hab. n. med. Marcin Barczyński.

Najważniejsze badania w diagnostyce chorób tarczycy to ocena stężenia TSH w surowicy oraz USG tarczycy. Wczesne wykrycie schorzeń tarczycy pozwala na ich skuteczne leczenie. Okazuje się, że ok. 25% populacji cierpi na schorzenie tarczycy ze zmianami guzkowymi (w tym 5 – 10% także nowotworowymi). Należy wówczas poważnie zastanowić się nad kolejnym etapem leczenia, jakim jest leczenie operacyjne. Pacjenci jednak często z niego rezygnują z obawy przed utratą głosu, nie wiedząc o coraz łatwiejszym dostępie do metody śródoperacyjnego neuromonitoringu nerwów krtaniowych, która minimalizuje ryzyko wystąpienia zaburzeń fonacji po operacji tarczycy.

Metoda śródoperacyjnego neuromonitoringu nerwów krtaniowych umożliwia precyzyjną lokalizację i zachowanie prawidłowej czynności nerwów krtaniowych, a zatem zachowanie niezmienionego głosu po operacjiprzekonuje Prof. dr hab. n. med. Marcin Barczyński. Nie każdy szpital posiada aparaturę do wykonania takiego zabiegu, dlatego zachęcam wszystkich zainteresowanych tematem operacji tarczycy do wejścia na stronę tarczyca.com.pl, gdzie dostępna jest mapa ośrodków w Polsce, specjalizujących się w zabiegach operacyjnych tarczycy z wykorzystaniem śródoperacyjnego neuromonitoringu nerwów krtaniowych. To bardzo ważne, żeby każdy z nas miał równy dostęp do informacji, które mogą pomóc w dokonaniu właściwego wyboru.

Niska świadomość społeczeństwa dotycząca chorób tarczycy przyczyniła się do zorganizowania ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Tarczyca – otocz ją opieką”, która dziś dobiega końca. Jej pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny (PARS). Partnerami są: Polski Klub Chirurgii Endokrynologicznej, Polskie Towarzystwo Tyreologiczne oraz Fundacja Moniki Pyrek. Patronatem medialnym kampanię objęły: kobietyimedycyna.pl, portalemedyczne.pl, radioklinika.pl oraz newsrm.tv.

Ambasadorką Kampanii została Katarzyna Dowbor, zmagająca się z autoimmunologiczną chorobą Gravesa-Basedowa. Wsparcia udzieliły również m.in. piosenkarka Anna Wyszkoni oraz lekkoatletka Monika Pyrek. Obie panie same zmagają się z chorobami tarczycy.

Przez ostatnich 14 tygodni Organizatorzy edukowali społeczeństwo podczas specjalnych warsztatów w wybranych miastach Polski – Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu, a także na kanałach społecznościowych, gdzie pojawiały się artykuły i wywiady z ekspertami.

Podczas trzech spotkań rozlosowano kilkadziesiąt bezpłatnych badań USG tarczycy oraz konsultacji lekarskich. Eksperci poruszali tematy związane z wczesnym wykrywaniem chorób tarczycy, nowoczesną diagnostyką, leczeniem operacyjnym, a także monitorowaniem pacjentów  po zakończeniu leczenia. Uczestnicy mieli również okazję wziąć udział w dyskusjach i zadawać specjalistom nurtujące ich pytania.

Dziś, w Światowym Dniu Tarczycy Organizatorzy pragną przypomnieć o konieczności wykonywania badań USG tarczycy oraz regularnych wizyt lekarskich.

Jedną z najbardziej skutecznych i jednocześnie najmniej inwazyjnych metod wczesnego diagnozowania raka tarczycy jest badanie USG. Pozwala wykryć bardzo małe zmiany
w strukturze gruczołu, których nie sposób wyczuć samemu. Warto skorzystać z niego przynajmniej raz na dwa lata, zwłaszcza gdy stwierdzono zmiany u pacjenta -
mówi Elżbieta Kozik, Prezes Stowarzyszenia PARS. Zakończenie kampanii w Światowy Dzień Tarczycy jest idealną okazją do przypomnienia jak ważne są regularne konsultacje lekarskie i wykonywanie odpowiednich badań. Cieszymy się, że warsztaty umożliwiły wybranym uczestnikom zasięgnąć porady specjalistów oraz wykonać USG tarczycy. Również dziś, we Wrocławiu, przygotowaliśmy dla nich taką możliwość. Mamy nadzieję, że dzięki naszym działaniom skłoniliśmy choć małą część społeczeństwa do odbywania regularnych wizyt lekarskich
i zadbania o swoją tarczycę. Nie należy jej lekceważyć, gdyż pomimo niewielkich rozmiarów potrafi rozregulować pracę całego organizmu
– podkreśla Elżbieta Kozik, Prezes Stowarzyszenia PARS. 

FACEBOOK facebook.com/Tarczycaotoczjaopieka

Organizatorzy kampanii „Tarczyca – otocz ją opieką” chcąc dotrzeć do jak najszerszej liczby odbiorców, w tym także tych młodych, postawili na dużą aktywność w mediach społecznościowych. W tym celu powstał profil na Facebook’ u, na którym pojawiały się najnowsze artykuły dotyczące kampanii, chorób tarczycy oraz wywiady z ekspertami. Do działań przyłączyły się osoby zajmujące się tematyka zdrowotną, które na co dzień prowadzą w mediach społecznościowych swoje blogi i profile związane z chorobami tarczycy i odpowiednim odżywianiem. Do grona ambasadorów dołączyli m. in. Maffashion, Aktywnie z niedoczynnością, Marta Dyks, Doktor Magda, Joanna Trenerka Zdrowej Diety, Kinka oraz Przemysław Wesołowski – Kompleksowy Trening Sportowy. Profil śledzi ponad 1,4 tys. obserwujących, dla których temat tarczycy nie jest obojętny i którzy aktywnie wspierali kampanię.

 

STRONA INTERNETOWA tarczyca.com.pl   

Tarczyca.com.pl to strona internetowa, na której znaleźć można szereg informacji na temat kampanii, chorób tarczycy,  ich objawów, czy metod leczenia. Dużym atutem strony jest na pewno zakładka z mapą ośrodków specjalizujących się w zabiegach operacyjnych tarczycy
z wykorzystaniem śródoperacyjnego neuromonitoringu nerwów krtaniowych. Według szacunków Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej metoda neuromonitoringu stosowana jest w blisko 100 oddziałach chirurgicznych w całej Polsce i około 20 – 25% spośród 25 tysięcy operacji tarczycy wykonywanych rocznie w naszym kraju jest w ten sposób monitorowanych.

Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej tarczyca.com.pl oraz profilu na Facebook’ u facebook.com/Tarczycaotoczjaopieka, które powstały z myślą o pacjentach cierpiących na schorzenia tarczycy oraz wszystkich zainteresowanych profilaktyką. Znajdą tam Państwo najnowsze doniesienia naukowe, ciekawostki oraz praktyczne porady. Dodatkowo, profil na Facebook’ u stanowi platformę do wymiany informacji i opinii.

Źródło: Polski Klub Chirurgii Endokrynologicznej

 

Więcej informacji: Paulina Pacyk, PRIMUM PR, 793 361 990, p.pacyk@primum.pl Nadesłał:

primum_pr

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl