Operacja nosa może odmienić życie!


Operacja nosa może odmienić życie!
2018-06-21
Poddają się im zarówno panie, jak i panowie. Często powodem jest niska samoocena, brak pewności siebie, kompleksy. To właśnie operacje nosów są jednymi z najtrudniejszych ze względu na ich złożoną budowę anatomiczną oraz kluczową rolę dla indywidualnego wyglądu twarzy.

Korekcja zniekształceń nosa oraz wad przegrody nosa fachowo nazywa się rhinoseptoplastyką. Samo słowo pochodzi od greckich słów rhis, czyli nos, septum, czyli przegroda oraz plassein, czyli ukształtować. Wskazania do wykonania zabiegu mogą być zarówno natury czysto estetycznej, jak i funkcjonalnej lub też łączyć ze sobą oba aspekty.

Przeczytaj również:

 W większości przypadków mamy do czynienia z zabiegami estetycznymi. Niwelują one liczne defekty, takie jak garb nosa, skrzywienie jego grzbietu, deformacja wierzchołka, asymetrie i wiele innych. Chirurg może zmienić m.in. długość nosa, jego szerokość, położenie czy kształt wierzchołka. Takie operacje mają na celu przede wszystkim poprawę wyglądu pacjenta, co wpływa równie mocno na jego samopoczucie, jak i komfort psychiczny. Niekiedy jednak deformacja nosa wiąże się ściśle ze zdrowiem.

 - Skrzywiona przegroda nosowa, potrafi bardzo uprzykrzyć życie. Utrudnia oddychanie, co  powoduje niedotlenienie całego organizmu, a w konsekwencji wpływa na jego kondycję (notoryczne zmęczenie, senność) i funkcjonowanie ważnych narządów: serca i płuc. Prowadzi to do nieustającego kataru, zapaleń ucha, chrapania i bezdechów podczas snu. Utrudnia cieszenie się aktywnością fizyczną i sprzyja nawracającym infekcjom górnych dróg oddechowych – tłumaczy dr hab. n. med. Piotr Trojanowski.

By zacząć oddychać pełną piersią, warto zdecydować się na operację. Przyniesie ona ulgę i poprawi stan fizyczny.

 Na dwa sposoby

Rhinoseptoplastykę chirurg wykonuje zwykle w znieczuleniu ogólnym. Operację przeprowadza się sposobem „otwartym” lub „zamkniętym”.

 - Metodę „otwartą” wybiera się najczęściej, gdy zmianie ma ulec kształt całego nosa. Wiąże się ona z cięciem w kształcie litery V na słupku nosa, które praktycznie nie pozostawia widocznej blizny. Z kolei metoda „zamknięta” wystarcza zwykle, gdy operowany jest jedynie grzbiet nosa. W tym przypadku wykonuje się nacięcia wewnątrz nosa. Oczywiście  decyzję co do metody operacji zawsze podejmuje chirurg podczas konsultacji pacjenta. – opowiada dr hab. n. med. Piotr Trojanowski.

 Chirurg jak psycholog

Operacje plastyczne nosa są jedną z najczęściej przeprowadzanych operacji estetycznych na twarzy. To właśnie nos posadowiony w centrum twarzy najbardziej przykuwa uwagę otoczenia i jego deformacje są przyczyną kompleksów ludzi na całym świecie.

 - Chirurg plastyczny musi być choć trochę psychologiem. Często przychodzą do nas osoby z problemami, które nie akceptują swojego wyglądu. Często z powodu deformacji lub wady są w jakiś sposób wykluczone społecznie lub tak się po prostu czują. – mówi dr Trojanowski. – Leczymy więc nie tylko ciało, ale także i  duszę. Często operacja może dodać komuś pewności siebie, zabrać dręczące kompleksy, zmienić nastawienie do świata. Musimy jednak pamiętać żeby mieć realne oczekiwania i próba zmiany sytuacji życiowej, na przykład czy znalezienie lepszej pracy nie jest właściwym motywem do poddania się operacji nosa.

 Ogromnie ważna jest otwarta rozmowa z pacjentem, która dokładnie wyjaśni to, jak może wyglądać nos po operacji.

 - Dopiero po roku po operacji można oczekiwać ostatecznego wyniku estetycznego, dopiero po całkowitym zagojeniu  – tłumaczy dr Trojanowski – Lekarz powinien pacjentowi wytłumaczyć, na jakie zmiany w wyglądzie nosa pozwala jego indywidualna budowa anatomiczna. Należy bowiem pamiętać, że to właśnie ona oraz indywidualne procesy gojenia są decydującym czynnikiem mającym wpływ na końcowy wynik zabiegu.

 Pobyt w szpitalu po operacji nosa zwykle nie przekracza jednej doby. Wbrew pozorom, po operacji pacjenci najczęściej nie odczuwają dolegliwości bólowych. Osoba poddająca się zabiegowi musi się jednak liczyć z obrzękiem nosa i twarzy, który zwykle ustępuje po kilku dniach. U części operowanych występują siniaki wokół oczu, które znikają całkowicie najczęściej po 2-4 tygodniach. Szwy wewnątrz nosa są rozpuszczalne, znikają po ok. 2-3 tygodniach, natomiast te zewnętrzne ze słupka nosa i ewentualnie skrzydełek nosa usuwa się po 7 dniach od operacji.

 Sprawdzona klinika

Gdzie wykonać taką operację - to pytanie często jako pierwsze stawiają sobie ci, którzy chcą poddać się zabiegowi. Niestety próba szybkiej zmiany wyglądu może się skończyć  niepowodzeniem. Zdarza się, że część ludzi decyduje się na operacje dokonywane przez niewykwalifikowanych lekarzy, którzy nie mają wystarczającego doświadczenia.

 - Bywa, że operujemy ludzi, którzy przychodzą do nas z powikłaniami po takich zabiegach – mówi dr Trojanowski. - Ważne, żeby sprawdzić zarówno kwalifikacje lekarza, jak i samą klinikę. Bardzo istotne aby chirurg mógł przedstawić zdjęcia operowanych wcześniej pacjentów, czyli efekty swojej pracy. Nie muszą one być idealne jak z okładek magazynów, ale jeżeli są estetyczne, naturalne i „tak chcielibyśmy wyglądać” to najpewniej jesteśmy w dobrych rękach.

 



Nadesłał:

macondo

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl