NUCLeUS usprawnia pracę chirurgów w klinice w Leuven
Platforma video-over-IP NUCLeUS pozwala chirurgom i personelowi medycznemu wyświetlać obraz na żywo z dowolnego źródła na dowolnym monitorze w sali operacyjnej lub nagrywać go w celu późniejszego udostępnienia.
Platforma ta zwiększa ergonomię pracy i ułatwia współpracę zespołów w ponad 50 salach operacyjnych i gabinetach w jednym z czołowych belgijskich szpitali uniwersyteckich.
|
Zespół szpitali uniwersyteckich w Leuven (UZ Leuven) należy do czołówki belgijskich poliklinik. Obiekt może przyjąć blisko 2000 pacjentów i zatrudnia ponad 9000 osób, w tym około 1500 lekarzy.
UZ Leuven należy do pionierów realizujących wizję inteligentnej, cyfrowej sali operacyjnej. Dzięki przekształcaniu obrazu z kamer endoskopowych, mikroskopów chirurgicznych i innych źródeł na postać cyfrową materiał wideo może być przesyłany przez standardową sieć IP szpitala w dowolne miejsce na sali operacyjnej i poza nią.
Zespoły kliniczne UZ Leuven wykonują rocznie tysiące zabiegów chirurgicznych z pomocą platformy video-over-IP NUCLeUS firmy Sony, która umożliwia bezproblemowe nagrywanie i trasowanie (kierowanie) obrazu z wielu źródeł oraz zarządzanie takimi źródłami.
Obraz z dowolnego źródła na dowolnym ekranie
Platforma NUCLeUS, zainstalowana w 34 w pełni cyfrowych salach operacyjnych, pozwala w prosty sposób skierować obraz z dowolnego źródła na dowolny monitor. System działa ponadto w ośmiu ambulatoriach, trzech salach chirurgii oka i jedenastu gabinetach endoskopii, gdzie służy przede wszystkim do przechwytywania i nagrywania obrazu. W tym celu połączony jest ze źródłami obrazu w dwóch partnerskich szpitalach, znajdujących się w odległości do 80 km.
— Nowoczesna sala operacyjna to miejsce, w którym naprawdę dużo się dzieje — mówi prof. Erwin Bellon, kierownik ds. informatyki, multimediów i telematyki w UZ Leuven. — Jest dużo sprzętu: endoskopy, system monitorowania pacjenta, USG i inne urządzenia, a każde z nich ma na ogół własny, dedykowany ekran. Przestrzeń, w której działa operator, jest jednak dość ograniczona i dlatego ciągłe spoglądanie na wszystkie te ekrany wymaga niekiedy zdolności akrobaty. Dzięki platformie NUCLeUS chirurg może znacznie łatwiej zobaczyć potrzebny mu obraz, taki jak RTG czy parametry życiowe pacjenta, na pobliskim monitorze.
Prostsze okablowanie, większa efektywność wykorzystania zasobów
Platforma NUCLeUS, pomagająca w pracy chirurgom i personelowi pomocniczemu kliniki UZ Leuven, oznacza również dodatkową elastyczność i atrakcyjne oszczędności skali dla zespołu informatycznego.
Przekształcanie sygnałów wideo ze wszystkich źródeł na strumień IP przesyłany standardowym łączem sieciowym upraszcza połączenia między urządzeniami. Montaż dodatkowych gniazd przyłączeniowych do sieci nie wiąże się z dużymi kosztami, dzięki czemu w pobliżu zawsze można znaleźć wolne gniazdko i podłączyć do niego mobilne urządzenie.
Dzięki wdrożeniu platformy NUCLeUS z sal operacyjnych zniknęły dedykowane urządzenia służące do nagrywania obrazu. Zapis materiału wideo realizują serwery oddalone o setki metrów — które nie zajmują oczywiście cennego miejsca na sali i nie wytwarzają tam ciepła ani kurzu.
Poza oszczędnościami wynikającymi z efektu skali system oparty na łączach IP zapewnia elastyczność, która stanowi zaletę dla informatyków i techników. — Dawniej, gdy chirurg chciał pokazać nagranie z jakiejś operacji swoim kolegom lub uczestnikom konferencji, trzeba było odłączać wiele kabli — mówi Kris Schoonjans z działu inżynierii klinicznej. — Żeby zorganizować strumieniową transmisję wideo do miejsca, w którym odbywały się warsztaty, musieliśmy zainstalować na sali operacyjnej sprzęt do wideokonferencji. Teraz to o wiele prostsze, a w dodatku znacznie lepsza jest jakość obrazu.
— Interfejsy API platformy NUCLeUS umożliwiają nam automatyczne importowanie zdjęć i materiałów wideo do dokumentacji medycznej — dodaje prof. Bellon. — Z niecierpliwością czekamy też na możliwość wzbogacenia naszego sieciowego systemu nowymi funkcjami przetwarzania obrazu w czasie rzeczywistym, poprawiającymi na przykład widoczność detali naczyń krwionośnych i drobnych struktur naczyniowych.
Lepsza komunikacja na sali operacyjnej
Platforma NUCLeUS poprawia nie tylko ergonomię pracy chirurgów, ale i komunikację w całym zespole. Zapewnienie wyraźnego obrazu działań wszystkim obecnym na sali przekłada się na znaczne korzyści na poziomie ergonomii. Wyjaśnia to prof. Bellon:
— Neurochirurg może znajdować się nad pacjentem, patrzeć w mikroskop i korzystać z przyrządów podawanych mu przez pielęgniarkę. Jeśli pielęgniarka ta będzie widzieć ten sam obraz co chirurg, znacznie lepiej przewidzi potrzeby operatora. Inny przykład to operator płucoserca: stoi on zwykle gdzieś w rogu za urządzeniami, ale jego działania muszą być skoordynowane z pracą chirurga. Platforma NUCLeUS sprzyja tej niezwykle ważnej współpracy w zespole.
— NUCLeUS to nie tylko bardzo cenne narzędzie w procesie kształcenia, lecz także pomoc w wypracowaniu wspólnego stanowiska lekarzy wykonujących skomplikowany zabieg i zasięganiu opinii kolegów — komentuje Philippe Koninckx, profesor ginekologii i położnictwa, który pracuje w zespole UZ Leuven od wielu lat. — Opiekun naukowy może z kolei nadzorować pracę początkującego chirurga, nie wychodząc ze swojego gabinetu. Łatwość komunikowania się z kolegami radykalnie zmniejsza też opór przed zasięganiem porady.
Bardzo duże znaczenie ma również fakt, że otwarta architektura platformy NUCLeUS nie zmusza polikliniki UZ Leuven do zakupów sprzętu konkretnego producenta. System współpracuje praktycznie z każdym źródłem obrazu, niezależnie od rozdzielczości i formatu sygnału. Personel kliniczny jest również pod wrażeniem niezawodności systemu obsługującego cały szpital: „On ma po prostu działać!”, podsumowuje prof. Bellon.
Informacja o firmie Sony |
Sony Professional Solutions stawia sobie za cel uwalnianie olbrzymiej energii drzemiącej w obrazie. Centralne znaczenie w tej wizji ma pomoc klientom w budowaniu opowieści, wprowadzaniu zmian, tworzeniu więzi emocjonalnych, stymulowaniu uczenia się i wyzwalaniu potencjału. Firma Sony znakomicie łączy technologię z kreatywnością. Współpracuje z firmami z różnych sektorów, między innymi mediów i produkcji studyjnej, kina, służby zdrowia, sportu, biznesu i edukacji, dostarczając im nowatorskie rozwiązania, będące stymulacją do zmian. Dzięki ponad 30-letniemu doświadczeniu oraz współpracy z zaufanymi i uznanymi partnerami technologicznymi Sony oferuje bogaty wachlarz produktów i usług, które stanowią prawdziwą wartość dla firm oraz źródło informacji, wiedzy, rozrywki i inspiracji dla klientów. Więcej informacji można znaleźć pod adresem http://pro.sony.eu Zapraszamy na Twittera @SonyProEurope / https://twitter.com/SonyProEurope |
W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt: |
Malgorzata Błachnio, INDALO Tel.: +48 601 349 356, mail: malgorzata.blachnio@indalo.pl www: www.sony.pl/pro |
Nadesłał:
INDALO
|