Niedobór magnezu- nasz ukryty wróg


2014-06-13
Magnez jest niezwykle ważnym pierwiastkiem w naszym organizmie. Jego niedobór może powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości, a my nawet możemy nie zdawać sobie sprawy czym są one spowodowane.

Magnez jest pierwiastkiem niezbędnym do utrzymania stanu homeostazy każdej komórki naszego organizmu.  Magnez jest nawet ważniejszy niż 3 bardzo ważne pierwiastki w naszym ciele: wapń, sód i potas, gdyż  odpowiada za regulację poziomu wszystkich trzech.  Wiele osób cierpi na niedobór magnezu nie uświadamiając nawet  sobie tego faktu.

Przeczytaj również:

Symptomy deficytu magnezu

Niedobór magnezu u ludzi zdrowych występuje często bez objawów, gdyż wydalanie magnezu z organizmu jest regulowane przez nerki i w stanach niedoboru znacznie ograniczone. Jednak pewne czynniki mogą wpływać na zbyt dużą utratę magnezu z naszego organizmu prowadząc do niedoboru, gdzie objawy są już obserwowane.  Pierwsze objawy niedoboru tego pierwiastka mogą być ledwo zauważalne - magnez magazynowany jest w naszych tkankach i stamtąd jest początkowo zużywany. Początkowymi objawami są skurcze w kończynach, bóle stóp lub drgania mięśni. Innymi wczesnymi objawami mogą być utrata apetytu, nudności, wymioty, zmęczenie i ogólna słabość. Gdy stan deficytu magnezu  trwa dłużej  wówczas zaobserwować można też drętwienia kończyn, mrowień, drgawki czy zaburzenia normalnego rytu serca i skurcze naczyń wieńcowych (otaczają serce i dostarczają mu tlenu i składników odżywczych). Niedobór magnezu wpływa praktycznie na wszystkie organy w naszym ciele. W szczególności na mięśnie szkieletowe, które narażone są najbardziej na zaburzenia funkcjonowania ze względu na rolę magnezu w utrzymaniu odpowiedniego napięcia mięśniowego. W wyniku niedoboru magnezu cierpi również nasz układ nerwowy. W następstwie niedoboru magnezu możemy czuć zmęczenie psychiczne, wykazywać nerwowość, cierpieć na bezsenność. W skrajnych przypadkach niedoboru mogą pojawić się nawet psychozy. Zaobserwowano również, że niedobór magnezu występuje u ludzi z depresją można więc wnioskować, że jego deficyty w pewnych przypadkach mogą prowadzić do tego typu zaburzeń psychicznych.

Powody niedoboru magnezu

Zbyt mała zawartość magnezu w diecie

Bogate w magnez są zboża, liście roślin zielonych czy orzechy. W obecnych czasach coraz mniej spożywa się tego typu żywności. Zwłaszcza dzieci mając do wyboru różnego rodzaju niezdrowe jedzenie lub warzywa wybierają tą mniej korzystną opcję. Dlatego warto dbać o to, aby pomimo wszystko w naszej diecie występowały produkty bogate w magnez. Trzeba też pamiętać, że spożywane  przez nas produkty bogate w tłuszcze znacząco ograniczają wchłanianie magnezu w naszym przewodzie pokarmowym. Często również zdarza się, że zastępujemy bogatą w minerały wodę kawą czy słodzonymi napojami, które nie tylko nie dostarczają nam magnezu, ale również wpływają na zmniejszenie jego ilości w organizmie. Wysokie spożycie cukru powoduje zwiększenie wydalania magnezu przez nerki (duże ilości cukru zawarte są między innymi w napojach), a także fosforany zawarte w  słodzonych napojach przyłączają magnez uniemożliwiając w ten sposób przyswojenie go przez nasz organizm.

Nadmierne przyjmowanie wapnia

Niedobory magnezu mogą być również spowodowane suplementacją innymi składnikami mineralnymi i witaminami. Obecnie wiele ludzi przyjmuje suplementy zawierające wapń – najczęściej by zapobiec osteoporozie.  Wiedza o potrzebie uzupełniania poziomu wapnia w naszym organizmie jest bardziej rozpowszechniona niż ta o konieczności suplementacji magnezu. Doprowadza to do przyjmowania suplementów z wapniem, co może doprowadzić jednocześnie do deficytów magnezu. Większa ilość wapnia w organizmie zwiększa zapotrzebowanie na magnez, a brak odpowiedniej ilości magnezu powoduje niewykorzystanie całego dostarczanego wapnia, a także niedobory magnezu. Ważne jest, aby przyjmować wapń i magnez w odpowiednim stosunku ilościowym 2:1. Więcej o niedoborze magnezu dowiesz się tutaj.

Leki, które powodują niedobór magnezu

Deficyty magnezu powodują wszystkie leki, które mają działanie moczopędne, antybiotyki, leki przeciwbólowe. Medykamenty te wpływają na zmniejszenie zawartości magnezu w organizmie poprzez ograniczenie jego wchłaniania lub zwiększenie usuwania tego pierwiastka przez nerki.

Do leków, które zwiększają wydalanie magnezu z organizmu należą:

  1. niektóre antybiotyki takie jak: garamycyna, tikarycylina, amfoterycyna B oraz antybiotyki z grupy tetracyklin.
  2. estrogen – który wykorzystywany jest w tabletkach antykoncepcyjnych i w terapiach hormonalnych
  3. kortykosteroidy np. kortyzon
  4. diuretyki (leki moczopędne) np. mannitol, sorbitol
  5. leki na niewydolność serca np. leki zawierające wyciąg z naparstnicy
  6. leki antynowotworowe
  7. chemioterapeutyki
  8. leki przeciwastmatyczne

Uzależnienie od alkoholu

W przypadku alkoholizmu przyczyną niedoboru magnezu może być przyjmowanie a także absorpcja zbyt małej ilości tego pierwiastka. Komplikacje związane z piciem alkoholu takie jak choroby wątroby, wymioty czy biegunka zmniejszają ilość magnezu w organizmie. W niektórych ciężkich przypadkach konieczne jest nawet dożylne podawanie magnezu osobie uzależnionej.

Autorką jest Dominika Jurkiewicz, autorka badań na temat biologii molekularnej błony komórkowej. Swoje artykuły publikuje również na blogu Portal Zdrowie



Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl