Łódzki pacjent emigruje


2013-11-27
W Łódzkiem brakuje koordynacji polityki zdrowotnej. Mnogość właścicieli placówek medycznych powoduje, że trudno dostosować liczbę i strukturę łóżek szpitalnych do realnych potrzeb – wskazywali uczestnicy Regionalnego Spotkania Menedżerów Ochrony Zdrowia w Łodzi (25 listopada 2013 r.).

W Regionalnym Spotkaniu Menedżerów Ochrony Zdrowia w Łodzi udział wzięłoponad 200 osób, wśród nich dyrektorzy największych szpitali w woj. łódzkim, przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, władz samorządowych i administracji państwowej, okręgowych izb – lekarskiej i aptekarskiej, a także eksperci rynku medycznego.

Przeczytaj również:

 

W województwie powinien być jeden organ założycielski dla szpitali odpowiadający za ich funkcjonowanie. Należy też określić jeden podmiot, który będzie prowadził i planował politykę zdrowotną w regionie – mówiła Jolanta Pustelnik, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Zdrowia Publicznego w Łodzi.

 

Szpitale w Łódzkiem należą aż do siedmiu różnych tzw. organów tworzących, w tym samorządów różnych szczebli, Uniwersytetu Medycznego, ministerstw. Zdaniem dyrektor Pustelnik warto wrócić do koncepcji sieci szpitali, która pozwoliłaby m.in. na racjonalnie planowanie liczby i rodzaju łóżek oraz świadczeń w regionie.

 

Wprawdzie Łódzkie ma najwyższy w Polsce wskaźnik liczby lekarzy (2,4 na tysiąc mieszkańców, przy średniej krajowej 2,1) i zajmuje drugie miejsce w kraju pod względem liczby łóżek w szpitalach ogólnych na tysiąc (5,32, a średnia dla Polski to 4,70), jednak łodzianie częściej niż pacjenci z innych części kraju jeżdżą się leczyć poza granice swojego województwa. Na problem ten zwróciła uwagę dyrektor Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Jolanta Kręcka.

 

Musimy się poważnie zastanowić, dlaczego tak się dzieje – stwierdziła dyrektor Kręcka, zaznaczając, iż łódzki oddział Funduszu pokrywa koszty leczenia „swoich” pacjentów w innych województwach, sięgające obecnie ok. 200 mln zł rocznie. Niepokojące jest, że migracja pacjentów z woj. łódzkiego nadal wzrasta.

 

Być może jednym z powodów tego stanu rzeczy jest fakt, że Łódzkie jest najszybciej starzejącym regionem w kraju, z największym odsetkiem osób w wieku poprodukcyjnym, ale w województwie tym brakuje m.in. łóżek opieki długoterminowej.

 

Dyrektor ŁOW NFZ przypomniała, że w województwie płatnik zakończył już praktycznie aneksowanie umów ze świadczeniodawcami, a pula pieniędzy na leczenie w 2014 roku będzie niemal taka sama w 2013. – Natomiast więcej środków przeznaczymy w przyszłym roku m.in. na rehabilitację neurologiczną, a także podstawową opiekę zdrowotną – dodała Jolanta Kręcka.

 

Także w jej opinii niezbędne jest koordynowanie regionalnej polityki zdrowotnej: – NFZ potrzebuje rzetelnej mapy potrzeb zdrowotnych w naszym województwie, gdyż jesienią 2014 roku rozpoczną się postępowania konkursowe – stwierdziła dyrektor łódzkiego oddziału Funduszu. Nowe kontrakty z placówkami będą zawierane na lata 2015-2017.

 

Adam Fronczak, wiceprezes Oddziału Centralnego Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej STOMOZ, były wiceminister zdrowia, przypomniał, że dyskusja o prowadzeniu jednolitej, skoordynowanej polityki zdrowotnej w Łódzkiem trawa już od 1999 roku. – Jak widać, temat jest trudny, bo minęło 14 lat i wciąż mamy z tym problem. Dobrze jednak, że są już przykłady współpracy pomiędzy organami założycielskimi szpitali – powiedział Adam Fronczak.

 

Z kolei prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi dr Grzegorz Mazur wspomniał o rosnącej w zastraszającym tempie średniej wieku lekarzy w woj. łódzkim. – W niektórych dziedzinach sięga 60-70 lat i, niestety, często nie ma kim zastąpić tych osób – ubolewał prezes Mazur, apelując jednocześnie do dyrektorów szpitali, aby zgłaszali więcej miejsc specjalizacyjnych w swoich placówkach.

 

Konferencja w Łodzi zainaugurowała siódmą już edycję cyklu regionalnych debat poświęconych organizacji i finansowaniu opieki zdrowotnej w wybranych województwach, organizowanych przez wydawcę i redakcję miesięcznika oraz portalu Rynek Zdrowia.

***

Regionalne Spotkania Menedżerów Ochrony Zdrowia to cykl spotkań regionalnych, poświęconych aktualnym zagadnieniem służby zdrowia i polityki zdrowotnej. Biorą w nich udział m.in. szefowie szpitali, lekarze, przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, samorządowcy, a także eksperci. Organizatorem spotkań jest Grupa PTWP SA, wydawca miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia.

 

Szczegółowe informacje na temat konferencji znajdują się pod adresem:

http://www.rynekzdrowia.pl/Konferencje/Regionalne-Spotkanie-Menedzerow-Ochrony-Zdrowia-Lodz,135322.html

www.rynekzdrowia.pl

###

Informacje o Grupie PTWP SA:

Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości powstało w Katowicach w 1995r. Specjalizuje się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji obejmujących wydawanie magazynów prasowych i specjalistycznych publikacji, budowę i zarządzanie portalami internetowymi, a także organizację kongresów, konferencji, seminariów i wydarzeń specjalnych oraz szkoleń, na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym – European Economic Congress (EEC) – jedną z najbardziej prestiżowych imprez odbywających się w Europie Centralnej.

 

Grupa PTWP SA jest wydawcą m.in.: Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł, czasopisma Rynek Spożywczy, miesięcznika Rynek Zdrowia i miesięcznika Farmer. Grupa PTWP SA posiada 70 proc. udziałów w PTWP-ONLINE Sp. z o.o., do której należą branżowe portale m.in.: wnp.pl, propertynews.pl, rynekzdrowia.pl, portalspozywczy.pl, dlahandlu.pl, rynekaptek.pl, portalsamorzadowy.pl, infodent.pl, pulsHR.pl, promocjada.pl, farmer.pl oraz serwis gieldarolna.pl.

 

W kwietniu br. Grupa PTWP zadebiutowała na rynku NewConnect.

Zapraszamy na stronę www.ptwp.pl.



Nadesłał:

ImagoPR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl