Lepsze życie pacjentów z przewlekłą chorobą nerek - bezpłatne spotkanie edukacyjne dla pacjentów


2020-03-04
Wczesne zdiagnozowanie przewlekłej choroby nerek w połączeniu z optymalną opieką nefrologiczną dietetyczną i psychologiczną, daje nadzieję na lepszą jakość życia osób z rozpoznaną niewydolnością nerek, których przybywa w naszym kraju z roku na rok.

Specjalnie przygotowane na tegoroczne obchody Światowego Dnia Nerek spotkanie pt.: „Jak pomóc pacjentowi z przewlekłą chorobą nerek”, które odbędzie się w Wojskowym Instytucie Medycznym w dniu 5 marca 2020 r. ma na celu przybliżyć temat tej choroby szerokiej grupie słuchaczy, szczególnie zaś samym pacjentom.

Przeczytaj również:

„Na przewlekłą chorobę nerek (PChN) cierpi w Polsce już około 4,5 mln osób. Nerki działają jak filtr – oczyszczają ludzki organizm. Gdy ich praca jest zaburzona, organizm staje się zatruty. Chorują wówczas wszystkie jego komórki – nerwowe, sercowe, mięśniowe, jelitowe, płucne, kostne. Jeżeli PChN nie zostanie odpowiednio szybko wykryta i jeżeli nie rozpocznie się leczenia, które ją zahamuje, to pacjenci umierają przedwcześnie i to przeważnie nie z powodu choroby nerek, ale z powodu zawału serca, udaru mózgu, infekcji, a także choroby nowotworowej. Niestety wiedza na ten temat w społeczeństwie i wśród lekarzy jest wciąż niewystarczająca” – informuje prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert, Konsultant Krajowy w dziedzinie nefrologii.  

Chorzy ze zdiagnozowaną przewlekłą chorobą nerek wymagają skoordynowanej opieki – farmakologicznej, psychologicznej oraz dietetycznej by odroczyć w czasie podjęcie kosztownej i wyczerpującej dializoterapii.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Nerek organizowane przy wsparciu ekspertów w dziedzinie nefrologii w sposób szczególny podkreślą holistyczne podejście do leczenia tej choroby uwzględniając zastosowanie odpowiedniej  diety spowalniającej jej rozwój.  Zastosowanie leczenia zachowawczego, które obejmuje terapię ketoanalogami aminokwasów w połączeniu z dietą niskobiałkową korzystnie wpływa na jakość życia pacjenta oraz wydłuża jego zdolność do podejmowania aktywności zawodowej. Terapia nefroprotekcyjna jest uznana przez specjalistów w dziedzinie nefrologii za bardzo skuteczną i niezwykle potrzebną w Polsce.

Prawidłowo stosowana  dieta niskobiałkowa uzupełniona tak zwanymi  ketoanalogami aminokwasów  wspomaga leczenie farmakologiczne, utrzymuje odpowiedni stan odżywienia organizmu poprzez wpływ na przemianę materii oraz ograniczenie ilości toksyn mocznicowych, które to nie mogą być skutecznie wydalane przez chory narząd. Dzięki temu, skutki choroby są w mniejszym stopniu odczuwalne przez pacjenta, poprawia się jego samopoczucie co widocznie przekłada się  na codzienną aktywność.  Niestety tego typu terapia żywieniowa, która w innych krajach na świecie stanowi standard postępowania,  nie jest refundowana  przez nasze państwo podobnie jak konsultacja dietetyczna, która  musi być pokryta z budżetu samego pacjenta. 

Jak wynika z raportu Ogólnopolskiego Badania Pacjentów Nefrologicznych, blisko 60% pacjentów w zaawansowanych stadiach choroby nie stosuje żadnej specjalnej diety, co skutkuje wyniszczeniem organizmu oraz dolegliwościami ze strony układu pokarmowego i widocznym pogorszeniem się jakości życia chorych.

O istocie diety niskobiałkowej w PCHN, zaleceniach żywieniowych i aspektach psychologicznych w tej przewlekłej chorobie opowiedzą eksperci na spotkaniu edukacyjnym „Jak pomóc pacjentowi z przewlekłą chorobą nerek” organizowanym w ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Nerek w dniu 5 marca 2020 r. w godzinach od 10:00 do 15:00, w Auli Wojskowego Instytutu Medycznego, ul. Szaserów 128.

Celem spotkania oraz bezpośredniej debaty z ekspertami jest podniesienie poziomu wiedzy na temat PChN oraz poprawy jakości życia pacjentów nefrologicznych wśród zaproszonych uczestników – pacjentów ze zdiagnozowaną przewlekłą chorobą nerek, ich bliskich, dietetyków, lekarzy, oraz studentów kierunków dietetycznych.Nadesłał:

Marika Owczarek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl