Kiedy niezbędna jest rehabilitacja?
Proces rehabilitacyjny odgrywa w zdrowiu pacjenta ogromną rolę, nierzadko bezpośrednio związaną z faktem, czy chory w ogóle wyzdrowieje.
W niektórych przypadkach działania rehabilitacyjne są całkowicie niezbędne, jednak w niektórych stanowią jedynie dodatek do pierwotnego procesu leczenia. Kiedy jednak warto wybrać się na rehabilitację, nawet jeśli według wskazań lekarza taka terapia nie jest niezbędna by odzyskać zdrowie?
Przede wszystkim wtedy, gdy czujemy, że dolegliwości, z którymi niegdyś się zmagaliśmy, zaczynają się odnawiać. Przykładowo odbyta kiedyś rehabilitacja pozwoliła nam wrócić do zdrowia po poważnym wypadku samochodowym, w którym doszło do złamania nogi. Nawet po wyleczeniu takiego urazu może dochodzić do jego regularnego odnawiania się, a chory odczuwa spore bóle, na które nie pomagają zwykłe środki przeciwbólowe. W takiej sytuacji nie zaszkodzi odbyć kilka zabiegów rehabilitacyjnych lub masaże, które wspomogą regenerację tkanki mięśniowej, poprawią ukrwienie nogi i w rezultacie umożliwiają pozbycie się bólu bez konieczności łykania tabletek. Oczywiście sama rehabilitacja jest niezbędna w procesie leczenia po wspomnianym wypadku lub w każdej sytuacji, w której doszło do uszkodzenia ciała na tyle poważnego, że do odzyskania pełnej sprawności konieczne są działania rehabilitacyjne. Dotyczy to również osób, które przez długi czas nie miały możliwości rozwijania masy mięśniowej - na przykład po dłuższym pobycie w szpitalu - albo osób z poważną otyłością.
Działania rehabilitacyjne mają w tym przypadku na celu nie tyle doprowadzenie pacjenta do zdrowia, co podtrzymanie rozwoju tkanki mięśniowej i prawidłowego krążenia krwi w zagrożonej części ciała. Poprzez prawidłową rehabilitację usprawnia się bowiem działanie całego organizmu pobudzając go do odpowiednio funkcjonowania - w tym do właściwego unerwiania tkanek.
Więcej o rehabilitacjach i masażach na bela-med.pl