Katar sienny – przyczyny, objawy, leczenie


Katar sienny – przyczyny, objawy, leczenie
2015-06-15
Co roku wiosna i początek lata to dla wielu z nas trudny okres – przyroda budzi się do życia, a wraz z nią także do powietrza dostają się pyłki roślin, które są odpowiedzialne za powstawanie alergii. Jej głównym objawem jest męczący katar sienny. Jak go rozpoznać i jakie leczenie będzie najlepsze?

Katarem siennym nazywa się alergiczny nieżyt nosa występujący głównie sezonowo, ale również mogący przechodzić w nieżyt przewlekły, całoroczny. Alergiczny nieżyt nosa występuje zarówno u niemowląt i dzieci starszych, jak i u osób dorosłych. Jego częstotliwość występowania w populacji ogólnej szacuje się od 5 do 15 procent.

Przyczyny

Główną przyczyną takiego schorzenia jest reakcja alergiczna IgE zależna na alergen, czyli pyłki roślin takich jak: olcha, wiąz, buk, brzoza, leszczyna, topola, wierzba, dąb, pokrzywy, babkę lancetowatą, komosę, bylicę, szczaw czy lipę drobnolistną. Również przyczyną mogą być roztocza, pleśnie, sierść zwierząt. W celu określenia gatunków roślin odpowiadających za katar sienny przeprowadza się odpowiednie testy skórne, a także badania z krwi oraz testy ekspozycyjne.

Najczęściej katar sienny pojawia się w okresie pylenia drzew i traw i trwa od kilku dni do miesiąca, ale może także utrzymywać się przez cały rok, znacznie obniżając przy tym jakość życia.

Przeczytaj również:

Objawy

Wśród najczęściej występujących objawów kataru siennego znajdują się:

  • wielokrotne kichnięcia w formie napadów
  • swędzenie i uczucie zatkanego nosa jednostronnie lub obustronnie
  • wodnista lub wodnistośluzowa wydzielina z nosa
  • łzawiące oczy, ich zaczerwienienie, świąd
  • bóle głowy
  • problemy z koncentracją i przemęczenie
  • zaburzenia snu
  • rzadziej objawy astmatyczne ze strony oskrzeli

Objawy występują najczęściej w sezonie pylenia roślin – terminy te można sprawdzić w kalendarzach pylenia roślin, które podają czas pylenia dla poszczególnych roślin i jego największe nasilenie w poszczególnych miesiącach. Śledzenie kalendarza pyleń pozwala uniknąć w dużej mierze reakcji alergicznych, ponieważ można wtedy na czas wdrożyć odpowiednie leczenie.

Warto pamiętać o tym, że nieleczony katar sienny może powodować poważniejsze powikłania. To nie tylko nasilenie objawów alergicznych, ale również rozwój astmy oskrzelowej oraz osłabienie odporności śluzówki nosa, co powoduje większe narażenie na zakażenia wirusowe i bakteryjne.

Leczenie

Obecnie katar sienny leczy się głównie farmakologicznie. W sprzedaży, także bez recepty, znajduje się wiele leków antyhistaminowych na alergię, np. Allegra, które zmniejszają objawy, taki jak napadowe kichanie, ból głowy, łzawiące oczy itp. Najlepsze efekty dają leki najnowszych generacji, na przykład feksofenadyna, która nie powoduje uczucia senności i działa nawet do 24 godzin. Miejscowo także podawane są kortykosteroidy, na przykład w formie wziewów czy sprayów do nosa.

Alternatywnym rozwiązaniem, które pozwala na wyleczenie się z alergii nawet całkowicie, jest odczulanie, czyli immunoterapia antygenem wywołującym reakcję alergiczną. Polega ona na regularnym podawaniu wzrastających dawek antygenów przez okres około 3-5 lat.

Katar sienny nie musi być wobec tego poważnym problemem na co dzień – odpowiednie leczenie pomaga w zachowaniu komfortu życia nawet w okresie silnego pylenia roślin.



Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl