Jakie wybrać łóżko?


Jakie wybrać łóżko?
2023-05-29
Architektka wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR – Sylwia Gulewicz-Wysocka – przedstawia historię oraz najważniejsze kwestie, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru idealnego łóżka...

Jednym z ważniejszych elementów naszego codziennego funkcjonowania jest sen. To on decyduje o tym, jak się czujemy, czy jesteśmy wypoczęci, kreatywni i odpowiednio aktywni. Oczywiście jakość snu zależy w dużej mierze od jakości naszego łóżka. A wybór odpowiedniego mebla, chroniącego od bólu pleców, sztywności mięśni i innych dolegliwości wynikających z nieprawidłowej postawy podczas snu, był ważny od samego początku, kiedy to jego historia dopiero się kształtowała. Kiedy więc łoże po raz pierwszy pojawiło się we wnętrzach?

Przeczytaj również:

Łóżkowe historie

- Historia łóżka sięga czasów starożytnych. Pierwsze tego typu meble były bardzo proste - składały się z drewnianych ram z naciągniętym materiałem lub skórą. W starożytnym Egipcie łóżka były zdobione i często wyposażone w moskitiery, aby chronić przed insektami. Z kolei w Grecji i Rzymie, takie wyposażenie było bogato zdobione i często używane jako miejsce społeczne, gdzie odbywały się spotkania i dyskusje – mówi Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka Galerii Wnętrz DOMAR i dodaje:

- Z kolei w średniowieczu, łóżka zaczęły przypominać już dzisiejsze modele, ale były wciąż dostępne tylko dla bogatych. Zdobione snycerstwem i rzeźbami, często bywały także wyposażone w moskitiery i baldachimy. Co ciekawe, łoża królewskie były niewielkie – co jest związane z tym, iż ludzie obawiali się spać w pozycji horyzontalnej ze względu na przekonanie, że zastanie ich śmierć. W XVI wieku pojawiły się pierwsze łóżka z materacami, a w XVIII wieku - z metalowymi ramami, które były trwalsze i łatwiejsze do czyszczenia. W XIX wieku łóżka stały się bardziej dostępne dla klasy średniej, a producenci mebli zaczęli eksperymentować z różnymi materiałami i konstrukcjami.

A co ze współczesnymi wersjami? Mają one różne kształty, rozmiary i style, a sama technologia pozwala na produkcję łóżek i materacy z wykorzystaniem zaawansowanych materiałów - takich jak pianka lub żel - aby zapewnić maksymalny komfort podczas snu. Na co więc zwracać uwagę przy wyborze najodpowiedniejszego modelu?

Casting na łóżko

Przy wyborze łóżka, bardzo dużą uwagę zwracamy na jego wygląd i to, jak prezentuje w naszym wnętrzu. Ale przecież równie ważna jest jego funkcjonalność! Dlatego najlepiej jest wybierać takie, które zapewni wystarczającą ilość miejsca do spania, a także będzie mieć odpowiednią długość, aby było wystarczająco dużo miejsca na rozciągnięcie się. Upewnijmy się także, że łóżko jest stabilne i wytrzymałe, a konstrukcja solidna.

- Wybierajmy także łóżka, które zapewnią nam odpowiedni komfort podczas snu. Możemy rozważyć zakup modelu z regulowanym stelażem, aby dostosować go do swoich potrzeb. W wielu salonach na terenie Galerii Wnętrz DOMAR dostępne są modele posiadające dodatkowe funkcjonalności – na przykład różnego rodzaju wezgłowia, dodatkowe oświetlenie, gniazdka i wejścia USB czy podświetlenie łóżka od spodu. Gdy nie mamy za dużo miejsca w szafach i potrzebujemy pojemnika na pościel, najnowsze rozwiązania w tej kwestii – czyli pojemniki dwupozycyjne – umożliwiają bardzo łatwe przechowywanie, jak i zakładanie prześcieradła na materac. Taka „pozioma szafa”, to wspaniałe zagospodarowanie dostępnej przestrzeni, nawet tej łóżkowej – podpowiada Sylwia Gulewicz-Wysocka.

Ekspertka Galerii Wnętrz DOMAR wskazuje również, że łóżek dobranych do naszego gustu i preferencji  możemy szukać wśród modeli wykonanych z drewna, metalu, tkanin lub skóry. Są również łóżka… interaktywne.

Łóżka interaktywne

Na rynku dostępne są modele, których podstawę stanowi niewidoczna technologia - stelaż elektryczny, który „obsługuje” nasz materac. Bardzo często potrzebujemy pozycji do wypoczynku, która pomoże w odprężeniu wszystkich mięśni. Ten komfort niejednokrotnie osiąga się w pewnym ułożeniu ciała, które nazywamy „zero G”.

- To jest pozycja, w której zarówno głowa, jak i nogi, są powyżej serca. W takim układzie czujemy się maksymalnie zrelaksowani i bezpieczni. Co więcej, ze względu na częstą pracę w warunkach domowych, położenie się na regulowanym łóżku będzie z pewnością dla nas niesamowicie komfortowe. Za pomocą pilota podnosimy obydwie części materaca, decydując o najbardziej dogodnej wysokości. Takie rozwiązania były na początku wykorzystywane głównie jako rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych, zyskują coraz większe grono zwolenników. Warto wspomnieć, że materace w tego typu wyposażeniu zawierają również tzw. „technogel”, który obniża temperaturę styku o 2 stopnie. Dzięki temu czujemy się bardziej komfortowo i szybciej zasypiamy, tym samym intensywniej odpoczywając – mówi Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka Galerii Wnętrz DOMAR.

Łóżka drewniane

Bardzo dobry wybór stanowią również łóżka drewniane. Są one wykonywane przez stolarzy, co oznacza, że możliwości kolorystycznych wybarwienia danego drewna mamy mnóstwo. Na przykład dąb jest twardy i trwały, a jednocześnie ma piękne słoje i ciepłą barwę, co czyni go popularnym wyborem wśród projektantów. Sosna z kolei jest lżejsza i bardziej elastyczna, dzięki czemu możliwe jest tworzenie łóżek o różnych kształtach i rozmiarach. Podobnie z wielkościami - to my do końca decydujemy, jakie wymiary będzie miał nasz wymarzony mebel.

- Stelaż w takim łóżku wykonany jest najczęściej z drewnianych listewek, dzięki czemu jest on dobrze zamortyzowany – podpowiada Sylwia Gulewicz-Wysocka i dodaje – co więcej, drewniane łóżka są także wyjątkowo trwałe i stabilne, gdyż są mniej podatne na uszkodzenia i zwykle wytrzymują dłużej. Samo drewno zapewnia z kolei dobrą izolację akustyczną i termiczną, co przekłada się na wygodę i komfort snu.

Tego typu meble charakteryzują się również naturalnym i estetycznym wyglądem, który dodaje ciepła i przytulności każdej sypialni. Drewno, z którego są wykonane, jest materiałem trwałym i odpornym na uszkodzenia, a jednocześnie  łatwym w obróbce, co pozwala na tworzenie różnorodnych kształtów i wzorów.

Tapicerowane i kontynentalne

Obok łózek drewnianych, bardzo popularne są również łóżka tapicerowane, umożliwiające jeszcze większą customizację: - W tego typu meblach wybór dotyczy nie tylko kolorystyki oraz wymiarów, ale i rodzaju, wysokości i podziału wezagłowia. Ogranicza nas tutaj tylko wyobraźnia, ewentualnie elementy związane z technicznym wykonaniem. Łóżko może mieć bardzo delikatny i subtelny wygląd, jeśli jest na nóżkach. W takiej wersji nie stosujemy pojemnika na pościel – świetne rozwiązanie dla osób, które mają garderobę lub dużą szafę garderobianą mówi ekspertka Galerii Wnętrz DOMAR.

Warte uwagi są również łóżka w wersji luksusowej, czyli tzw. kontynentalne. Jest to względnie nowy wynalazek, którego historia sięga końca XIX wieku. Pierwsze łóżka kontynentalne pojawiły się we Francji i szybko zyskały popularność ze względu na swoją wygodę i estetykę. Te nowoczesne wersje składają się z dwóch lub trzech oddzielnych warstw. Na spodniej znajduje się solidna rama, która może być wykonana z drewna lub metalu, natomiast na górze umieszczona jest wygodna i miękka warstwa materaca. Co ciekawe, materac w łóżku kontynentalnym nie jest umieszczony bezpośrednio na ramie, lecz na specjalnej podstawie, złożonej z warstwy sprężyn lub pianki oraz miękkiego pokrowca. Taka konstrukcja zapewnia nie tylko wygodę i wysoki komfort snu, ale także doskonałą izolację termiczną i akustyczną.

- Dodatkowym elementem łóżka kontynentalnego może być oczywiście wezgłowie -  nie tylko dodaje elegancji do sypialni, ale także zapewnia wygodne oparcie podczas czytania lub oglądania telewizji w łóżku. Pamiętajmy, że konstrukcja łóżek kontynentalnych pozwala również na łatwe dopasowanie ich do różnych wnętrz - zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych, dzięki dużej ilości dostępnych wzorów i kolorów – wskazuje Sylwia Gulewicz-Wysocka.

Talalay

Talalay to rodzaj lateksu, który swoje zastosowanie ma w produkcji materacy, poduszek i innych produktów sypialnianych. Proces produkcji Talalay polega na wulkanizacji mieszanki lateksu, która jest ubijana, formowana i zamrożona w celu uzyskania trwałej, sprężystej i elastycznej struktury.

- W porównaniu do innych rodzajów lateksu, Talalay charakteryzuje się bardziej jednorodną i jedwabistą strukturą, co sprawia, że jest bardziej elastyczny, wygodny i trwały. Materiał ten jest również bardziej oddychający i odporny na deformacje, co przyczynia się do poprawy jakości snu. Co ważne, materace i poduszki wykonane z Talalay są zwykle droższe, niż te wykonane z innych materiałów, ale oferują lepszą jakość oraz wygodę. Ponadto, ze względu na swoją trwałość i odporność na deformacje, produkty z tej tkaniny są często preferowane przez osoby, które cierpią na bóle pleców lub inne problemy związane z układem mięśniowo-szkieletowym – wyjaśnia architektka Galerii Wnętrz DOMAR.

Na wybór odpowiedniego łóżka składa się wiele czynników. Prócz pięknego designu, musimy zwracać uwagę na jego rozmiar, materiał z którego jest wykonane, poziom twardości, typ materaca i jego grubość oraz możliwość regulacji. Tak odpowiednio wybrane łóżko, na przykład z wybranego salonu producenckiego z Galerii Wnętrz DOMAR, wzmocni jakość naszego snu i ogólnego samopoczucia, stąd warto poświęcić czas na dokładne przeanalizowanie swoich potrzeb i preferencji, aby dokonać odpowiedniego wyboru.



Nadesłał:

GUTPR
http://www.gutpr.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl