Jak mężczyźni ukrywają niemoc w sypialni? Najnowsze wyniki badań


Jak mężczyźni ukrywają niemoc w sypialni? Najnowsze wyniki badań
2012-07-30
Ucieczka w pracę oraz unikanie seksu tłumaczone zmęczeniem to główne sposoby maskowania zaburzeń seksualnych u mężczyzn. Jednocześnie ponad 1/5 panów uważa, że niemoc w sypialni może prowadzić do rozpadu związku – wynika z raportu On Board PR „Zaburzenia seksualne u mężczyzn".

Wśród najczęstszych sposobów maskowania zaburzeń seksualnych u mężczyzn ankietowani wymieniają ucieczkę w pracę oraz tłumaczenie się zmęczeniem. Największe różnice we wskazaniach widoczne są przy odpowiedziach: „odczuwa brak zainteresowania seksem” (8% kobiet i 17% mężczyzn) i „obwinia partnerkę za niechęć do seksu z nią” (14% mężczyzn i 6% kobiet). Niespełna 10% panów ukrywa zaburzenia seksualne przed partnerką, zasłaniając się odczuwaniem różnych dolegliwości.

Przeczytaj również:


- To pokazuje, jak wielka jest potrzeba budowania komunikacji do mężczyzn z uwzględnieniem nie tylko ich sposobu myślenia, ale też obaw, oczekiwań i sposobu definiowania męskości. Mimo, że mężczyźni ogólnie określani są jako „twardzi”, w kwestiach związanych z zaburzeniach seksualnymi potrzebują bardzo delikatnego i wyważonego podejścia. To bardzo trudne zadanie, które wymaga przemyślanej strategii oraz wzajemnej współpracy specjalistów od komunikacji, ekspertów z dziedziny medycyny, seksuologii oraz mediów i przedstawicieli środowisk pacjenckich – wyjaśnia Diana Sobolewska, PR Consultant w On Board PR.

Zaburzenia seksualne u mężczyzny  mogą prowadzić do spadku samooceny partnerki

Co trzecia Polka zapytana o to, jak reaguje kobieta, kiedy zauważa u swojego partnera zaburzenia seksualne odpowiada, że myśli, że nie wzbudza u niego pożądania. Natomiast tylko 19% mężczyzn zdaje sobie sprawę z tego, że kobiety mogą upatrywać przyczyn ich problemów w sobie. Natomiast więcej panów (20%) niż pań (13%) myśli, że partnerka w przypadku zauważenia u nich zaburzeń seksualnych podejrzewa ich o zdradę. Tylko 1% kobiet jest zdania, że zaburzenia seksualne u partnera są pretekstem do zakończenia związku.

- Trudno dziwić się, że panie w przypadku niedomagania swojego partnera myślą, że problem jest po ich stronie. Kobiety już od okresu dojrzewania doświadczają pożądania ze strony mężczyzn. Dzięki temu czują się atrakcyjne. Jednak kiedy mężczyzna unika zbliżenia lub widoczny jest brak reakcji fizycznej, jego partnerka myśli, że nie wzbudza pożądania i obwinia siebie za tę sytuację. Dlatego poczucie własnej wartości spada nie tylko u mężczyzny doświadczającego zaburzeń seksualnych, ale także u jego partnerki  dodaje prof. Zbigniew Lew-Starowicz

 
  
Niemoc w sypialni a przyszłość związku

Jak wynika z raportu „Zaburzenia seksualne u mężczyzn – obraz problemu oczami kobiet i mężczyzn malowany” , ponad 1/5 mężczyzn uważa, że utrzymujące się zaburzenia seksualne mogą prowadzić do rozpadu związku. Podobnie myśli 14% Polek.

- Młodzi mężczyźni, czyli ci którzy wzięli udział w badaniu, jeszcze nie do końca są świadomi problemów, jakie mogą wywołać zaburzenia seksualne. Dlatego myślę, że ci respondenci, których zdaniem problemy w sferze seksualnej mogą prowadzić do rozpadu związku, najprawdopodobniej mają zmysłową i wymagającą pod względem seksu partnerkę. Wtedy ich zdaniem niespełnienie oczekiwań drugiej osoby pod tym względem, może doprowadzić do nieszczęścia, jakim jest zakończenie związku – tłumaczy prof. Zbigniew Lew-Starowicz.

***

Celem serii opracowań „Raport o zdrowiu Polaków”, jest wskazanie ważnych, ze społecznego punktu widzenia, tematów dotyczących zdrowia człowieka. Pomysł na niniejszy raport jest wynikiem doświadczenia On Board PR Ecco Network w obszarze komunikacji, które pokazuje, że dogłębna analiza problemu jest możliwa dzięki zaangażowaniu wielu stron, które w komunikacji konkretnego problemu zdrowotnego biorą udział. Pełne wyniki raportu będą dostępne już wkrótce na stronie www.onboard.pl.

Patronem merytorycznym raportu jest Polskie Towarzystwo Seksuologiczne. Partnerami projektu są SW Research, Fundacja Wygrajmy Zdrowie oraz Wydawnictwo Z/W. Patronat medialny nad raportem objęły redakcje Puls Medycyny oraz Men’s Health.

Badanie zostało zrealizowane między 7 a 15 czerwca 2012 roku metodą internetowych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CAWI) przez agencję SW Research na autorskim oprogramowaniu „3S” zintegrowanym z panelem internetowym StudentsWatch.pl. Próba badawcza miała charakter losowy. Badaniem objęto łącznie 1500 internautów w wieku 16-49 lat.



Nadesłał:

On Board PR
http://www.onboard.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl