Czy warto stosować znieczulenie u dentysty?
W przypadku poważniejszych zabiegów stomatologicznych, jak ekstrakcja zęba, znieczulenie u dentysty jest niezbędne, jednak gdy chodzi na przykład o standardowe leczenie niewielkiego ubytku, dentysta zwykle pyta pacjenta, czy życzy on sobie znieczulenie. Warto się na nie zdecydować czy nie?
Tylko w niektórych przypadkach
Znieczulenie w praktycznie każdym przypadku, nawet podczas bezpłatnej wizyty u dentysty w placówce publicznej, generuje koszty. Czasem są one mniejsze, czasem większe, niemniej jednak jeśli znieczulenie nie jest koniecznie potrzebne, być może czasem dobrze będzie z niego zrezygnować, choćby dla oszczędności. Poza tym stosowane do znieczulenia substancje nie pozostają bez wpływu na organizm, jak każdy lek czy nawet suplement diety, to także więc może mieć znaczenie. Są to argumenty przeciwko stosowaniu znieczulenia, a jak wyglądają te, dla których warto sobie je zażyczyć? Na pewno jest to przede wszystkim kwestia komfortu.
Co daje nam znieczulenie?
Niektóre osoby boją się wizji bólu nawet jeśli zabieg ma nie być inwazyjny, dlatego podanie znieczulenia pozwoli im się odprężyć i mieć pewność, że nie pojawią się nawet najmniejsze dolegliwości (choć oczywiście trzeba mieć na uwadze odczucia związane z zastrzykiem). Poza tym znieczulenie polecane jest dla osób szczególnie wrażliwych na ból, czasami bowiem okazuje się, że niewielki ubytek nie jest w istocie tak mały, a wówczas może zdarzyć się, że podczas borowania pojawi się niewielki ból, znieczulenie zaś pozwoli go uniknąć.
W razie nagłych przypadków warto zadzwonić po pogotowie stomatologiczne Opole jest miastem, gdzie działają tego typu gabinety.
Nadesłał:
Jarek Katalog
|