COVID19: Zamknięta stacja dializ - jak odroczyć dializoterapie?


2020-04-22
Obecna sytuacja epidemiologiczna w kraju oraz doniesienia o zamknięciu jednej ze stacji dializ z powodu zakażenia koronawirusem, to niewątpliwie czerwony alarm dla wszystkich chorych na przewlekłą niewydolność nerek.

Pojawia się pytanie: „Co można zrobić by odroczyć w czasie rozpoczęcie dializoterapii i skutecznie kontynuować leczenie w domu?”

Przeczytaj również:

Rozwiązaniem wydaje się być zastosowanie terapii ketoanalogowej w połączeniu z dietą niskobiałkową.

 „Zastosowanie leczenia zachowawczego łączącego postępowanie farmakologiczne i  dietetyczne, obejmujące terapię ketoanalogami w połączeniu z dietą niskobiałkową, może znacząco spowolnić progresję choroby i dłużej zachować pacjentów w lepszym stanie ogólnym, odraczając tym samym w czasie podjęcie dializoterapii” – informuje profesor Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii.  

Zwiększone ryzyko transmisji zakażenia się koronawirusem dotyczy obecnie zarówno personelu medycznego, jak i samych pacjentów, członków ich rodzin i wszystkich innych osób mających z nimi kontakt. Doniesienia dotyczące zakażenia koronawirusem pracownika stacji dializ oraz konieczność zamknięcia placówki były dla pacjentów i ich rodzin druzgoczące. Pełni lęku pacjenci poszukają szczegółowych informacji na temat dializ, planowanych wizyt w stacjach i poradniach nefrologicznych. O ile te ostatnie mogą odbyć się drogą konsultacji telefonicznej, dializoterapia wymusza regularne  wizyty w stacji  kilka razy w tygodniu i pobyt w niej przez kilka godzin. Krokiem w kierunku zabezpieczenia pacjentów bez wirusa jest tworzenie ośrodków hemodializ jedynie dla zarażonych pacjentów, by nie dopuszczać do sytuacji rozprzestrzeniania się zakażenia.

Dla chorych z zaawansowaną niewydolnością nerek lecz jeszcze w okresie przeddializacyjnym  sposobem na niedopuszczenie do rozpoczęcia dializ w okresie pandemii, jest włączenie do  leczenia diety bardzo ubogobiałkowej, kontroli spożycia sodu, fosforu, potasu, właściwej suplementacji wapnia, żelaza i odpowiednich witamin.

Leczenie to musi być wspomagane ketoanalogami aminokwasów, co pozwala na utrzymanie odpowiedniego stanu odżywienia chorych ograniczając jednocześnie ilości gromadzących się toksyn mocznicowych. Dzięki regulowanemu w ten sposób metabolizmowi następuje redukcja produkcji mocznika, utrzymany zostaje właściwy poziom wapnia, fosforu i wodorowęglanów w surowicy. Docelowo pacjenci przestrzegający jednotorowo odpowiednio zbilansowanej diety i stosując odpowiednie dawki leku w postaci tabletek, mogą odroczyć rozpoczęcie dializ średnio prawie o rok.

W dobie pandemii COVID-19 pacjenci z przewlekłą chorobą nerek (PChN) oraz pacjenci dializowani znaleźli szczególne miejsce na liście osób podwyższonego ryzyka zarażenia się koronawirusem. W swoich zaleceniach, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii profesor Ryszard Gellert rekomenduje tym pacjentom zwiększenie izolacji oraz odosobnienia w czasie ogłoszonej epidemii. Obniżona odporność pacjentów, częste występowanie chorób współistniejących (nadciśnienie tętnicze, cukrzyca oraz zaawansowany wiek) powodują wysoką podatność na zakażenie. U pacjentów tych może pojawić się również szerszy wachlarz objawów, dlatego tak istotne jest by możliwie najdłużej stosować środki utrzymujące pacjenta w dobrym stanie zdrowia i odżywienia, co jest wynikiem stosowania leczenia zachowawczego a w tym terapii ketoanalogowej.



Nadesłał:

kacper.zarembski

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl