CO JESZCZE MOŻEMY ZROBIĆ?
PACJENCI CHORZY NA PRZERZUTOWEGO RAKA JELITA GRUBEGO PO RAZ 12 (!) ZŁOŻYLI PETYCJĘ O DOSTĘP DO LECZENIA.
Organizacje Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO, Fundacja EuropaColon Polska oraz Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, działając w imieniu osób chorych na przerzutowego raka jelita grubego po raz kolejny (12!) złożyły petycję o dostęp do leczenia w III i IV linii terapii. Zawieszona w sieci petycja pod adresem: https://www.petycjeonline.com/petycja_w_sprawie_pilnego_dostpu_do_iii_i_iv_linii_leczenia_dla_pacjentow_z_przerzutowym_rakiem_jelita_grubego?a=2 jest 12-tym pismem skierowanym w tej sprawie do decydentów. Petycja jest adresowana do Pana Premiera Mateusza Morawieckiego, Pana Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego, Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania Pana Ministra Adama Lipińskiego, Pana Prezesa NFZ Andrzej Jacyny oraz Posłów i Senatorów Parlamentu RP.
Pomimo wysiłków podejmowanych od niemal 2 lat Ministerstwo Zdrowia nadal pozostawia bez odpowiedzi organizacje pacjenckie i wszystkich chorych. Polska w dalszym ciągu nic nie oferuje swoim obywatelom z przerzutowym rakiem jelita grubego, którzy zakończyli leczenie w II linii, a nie mają cechy genetycznej, która umożliwiałaby leczenie celowane molekularnie. Chodzi o grupę ok. 1000 osób. A z rakiem jelita grubego można dzisiaj żyć długo, przy dobrze prowadzonym leczeniu sekwencyjnym może stać się chorobą przewlekłą.
Organizacje pacjenckie podnoszą, że dzięki ich rozmowom producent obniżył proponowaną w Polsce cenę leku do poziomu znacznie niższego niż obecnie najniższy w Europie. Liczba krajów zapewniających swoim obywatelom dostęp do kolejnych linii leczenia rośnie z miesiąca na miesiąc. A nie są to wygórowane oczekiwania tylko standard leczenia obecnie refundowanego już w 23 krajach Europy!!!, w tym w takich państwach jak Czechy i Słowacja. Ważne jest również to, że chorzy to najczęściej osoby sprawne i aktywne, których życie jest prawie normalne. Pacjenci pracują, wychowują dzieci i wnuki, działają społecznie. W niczym nie przypominają obiegowej opinii o chorych żyjących z zaawansowaną chorobą nowotworową. Nie poddają się, walczą, chcą cieszyć się życiem i mieć warunki leczenia takie jak inni pacjenci w Europie.
Bezwzględna choroba zbiera żniwo - zachorowania na raka jelita grubego stanowią w polskiej populacji drugą najliczniejszą po raku płuca grupę zachorowań na nowotwory oraz drugą przyczynę zgonów z powodów onkologicznych. Liczba nowych rozpoznań raka jelita grubego w naszym kraju wynosi około 19 tysięcy, a każdego dnia 33 osoby w Polsce umierają z powodu tego nowotworu. Należymy do krajów o najwyższej liczbie zachorowań w całej Europie, przy czym wskaźnik przeżyć 5-letnich jest niższy o ponad 10% od średniej europejskiej. 63% polskich pacjentów umiera rocznie podczas, gdy w innych krajach wartość ta oscyluje w granicach 40%. Pozostajemy w tyle za innymi europejskimi państwami, choć metody leczenia tej choroby na przestrzeni lat uległy znacznej poprawie. Wyniki leczenia w Polsce są nadal gorsze od wyników w krajach takich jak m.in. Turcja, Czechy, Łotwa, Litwa czy Estonia.
"Chcemy się leczyć, a nie umierać, pragniemy mieć dostęp do III i IV linii leczenia. Jeszcze nie jest za późno dla tych, którzy żyją. Nasz los jest w Państwa rękach, liczymy na zrozumienie, wsparcie, pomoc i dobre decyzje." - mówi Dorota Kaniewska, wiceprzewodnicząca organizacji POL-ILKO, która sama niedawno zakończyła leczenie II linii.
Podpisz petycję i pomóż chorym na raka jelita grubego:
https://www.petycjeonline.com/petycja_w_sprawie_pilnego_dostpu_do_iii_i_iv_linii_leczenia_dla_pacjentow_z_przerzutowym_rakiem_jelita_grubego?a=2
Nadesłał:
primum_pr
|