Co boli Polaków?


2014-07-23
Szacuje się, że w ciągu roku ból brzucha dotyka 62% dorosłych Polaków. Rodzaje bólów brzucha są bardzo różnorodne, ale większość może być spowodowana… skurczem.

Z badania „Co boli Polaków?”, przeprowadzonego na zlecenie marki NO-SPA[i] wynika, że kiedy już boli nas brzuch, określamy go jako ściskanie (55%), kłucie (48%), wzdymanie (47%) czy mdłości (47%). Co piąty ankietowany przyznał, że doświadcza gniecenia. Rodzaje bólów brzucha są bardzo różnorodne, ale większość może być spowodowana… skurczem[ii].

Przeczytaj również:

Szacuje się, że wśród osób dorosłych odczuwających bóle brzucha 78% stanowią kobiety. Jednak wbrew powszechnej opinii częściej doświadczają one bólu związanego z układem pokarmowym (4 mln) niż bólu menstruacyjnego (3,8 mln)1.

Czy wiesz, że…

W brzuchu umiejscowionych jest od 8 do 9 metrów układu pokarmowego, a komórki nabłonkowe na powierzchni śluzówki jelita mają powierzchnię 200 m2, czyli o 60 razy większą od powierzchni skóry[iii]? Gdybyśmy chcieli rozłożyć nabłonek na ziemi, mielibyśmy miejsce na naprawdę duży dom!

 

Ale czy my to doceniamy? Niestety, jak pokazują wyniki badania „Co boli Polaków” szacuje się, że zaledwie 1,55% kobiet i 0,84% mężczyzn w Polsce uważa brzuch za część ciała, pełniącą znaczącą rolę w naszym życiu2.

 

Co wywołuje ból brzucha?

 

Bóle brzucha są przeważnie wywołane skurczem mięśni gładkich, z których zbudowane są narządy wewnętrzne (np. jelita, moczowody, pęcherz moczowy, przewody żółciowe czy macica).

Nie każdy wie, że mięśnie gładkie kurczą się niezależnie, czy tego chcemy czy nie. W normalnych warunkach pomagają one w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu i nawet nie są przez nas odczuwalne. Natomiast czynniki takie jak stres, niewłaściwa dieta lub inne zaburzenia czy choroby (np. nieprawidłowa flora bakteryjna przewodu pokarmowego) mogą przyczynić się do występowania bardzo silnych skurczów, które wywołują odczucie bólu. Często skurczom tym mogą towarzyszyć dodatkowe objawy, w tym: nudności, wymioty, wzdęcia brzucha, zaparcia, bolesne parcie na mocz lub biegunka3,[iv]mówi prof. zw. dr hab. n. med. Wojciech Cichy, kierownik I Katedry Pediatrii i I Kliniki Gastroenterologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Ból brzucha może być także spowodowany poważnym problemem, jakim jest na przykład zapalenie wyrostka robaczkowego. Bólu nie wolno lekceważyć i należy go skonsultować z lekarzem.

Co robią Polacy, gdy boli ich brzuch?

 

Estymuje się, że 35% Polaków nie robi z tym nic, a przede wszystkim powinni pójść do lekarza. Rozpoznanie przyczyny i rozpoczęcie leczenia przeciwbólowego powinien zawsze zacząć specjalista.

Wśród mężczyzn natomiast 8 na 10 stosuje klasyczne leki przeciwbólowe1. Niestety, często na marne. Stosowanie preparatów przeciwbólowych na kłopoty związane z brzuchem to przeważnie zamiatanie problemu pod dywan. Mogą uśmierzyć ból, ale nie działają na przyczynę dolegliwości, czyli skurcz.

 

Do najczęstszych przyczyn skurczowych bólów brzucha zalicza się:

  • Ból pochodzący z dróg żółciowych
  • Kolkowe bóle brzucha (kolka jelitowa)
  • Zespół jelita nadwrażliwego
  • Bóle o charakterze kolki moczowej3

 

W takich przypadkach rekomenduje się stosowanie leków rozkurczowych, jak drotaweryna.

 

Rozwiązanie na różne bóle brzucha – skuteczna walka ze skurczem

 

Gdy już wiemy, że bóle związane np. ze stresem, biegunką czy kłopotami jelitowymi są zazwyczaj spowodowane skurczem mięśni gładkich5, powinniśmy też znać odpowiedź na pytanie, jak poradzić sobie z tymi dolegliwościami. Rozwiązaniem jest pokonanie skurczu! Jak to zrobić?

Skuteczna w tego rodzaju sytuacjach jest wspomniana wcześniej drotaweryna zawarta w leku NO-SPA. To substancja, która działa w jamie brzusznej i macicy w przypadku skurczu mięśni gładkich różnego pochodzenia. Drotaweryna jest szybko i całkowicie wchłanialna po podaniu doustnym. Dzięki wysokiej selektywności działania, praktycznie nie wchodzi w interakcje z innymi lekami[v].

 

NO-SPA wskazana jest do stosowania w stanach skurczowych mięśni gładkich związanych z:

*     chorobami dróg żółciowych (kamicą dróg żółciowych, zapaleniem pęcherzyka żółciowego, zapaleniem okołopęcherzykowym, zapaleniem przewodów żółciowych, zapaleniem brodawki Vatera),

*     dróg moczowych (kamicą nerkową, kamicą moczowodową, zapaleniem miedniczek nerkowych, zapaleniem pęcherza moczowego, bolesnym parciem na mocz).

 

W leczeniu wspomagającym NO-SPA może zostać użyta bezpiecznie i z pożądanym skutkiem w stanach skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego, np. w: chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapaleniu żołądka, zapaleniu jelit, zapaleniu okrężnicy, stanach skurczowych wpustu i odźwiernika żołądka, zespole drażliwego jelita grubego, zaparciach na tle spastycznym i wzdęciach jelit, zapaleniu trzustki.

 

NO-SPA jest również stosowana przy schorzeniach ginekologicznych, takich jak bolesne miesiączkowanie5.

Uśredniona cena detaliczna leku bez recepty NO-SPA, 20 tabletek: 10,99 PLN

 



[i] Badanie internetowe „Co boli Polaków” przeprowadzone w okresie marzec-kwiecień 2014 na zlecenie producenta marki NO-SPA (Sanofi-Aventis). Ankietę przygotowała firma Publicis. W badaniu udział wzięło 5 222 osób: 3 591 kobiet (68,75%) i 1631 mężczyzn (31,23%). Grupa badanych została pozyskana dzięki bannerom z informacją o ankiecie umieszczonym w Internecie.

[ii] Kotarski P. Zastosowanie leków rozkurczowych w leczeniu bólów brzucha. Terapia 2014; 2(300):46-48.

[iii] Górska S, Jarząb A, Gamian A. Bakterie probiotyczne w przewodzie pokarmowym człowieka jako czynnik stymulujący układ odpornościowy. Postępy Higieny Medycyny Doświadczalnej (online) 2009; 63: 653-667.

[iv] Mastalerz-Migas A, Gwiazda E, Steciwko A. Bóle brzucha u dorosłych - diagnostyka różnicowa i postępowanie terapeutyczne. Terapia 2009; 9 z.1 (299): 63-68.

[v] ChPL No-Spy 40 mg, z 02/2014, stwierdzono interakcję jedynie z lewodopą - ze względu na zmniejszenie jej działania przeciwparkinsonowego.

 

PL.DRO.14.06.06



Nadesłał:

Nepentes

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl