Celiakia - badania jakie należy wykonać
2015-11-27
Choroba trzewną polegającą na nietolerancji przez organizm człowieka glutenu nazywana jest celiakią. Okazuje się, że na ta przypadłość dotyka nie tylko dzieci lecz również osoby dorosłe u których pierwsze objawy zaczynają się ujawniać między trzydziestym piątym a pięćdziesiątym piątym rokiem życia.
Jak wykazują badania, wielokrotnie przebiega ona bezobjawowo, a o chorobie dowiaduje się pacjent zupełnie przypadkowo lub nawet wielu chorych nie wie, że ją ma.
Objawy i przebieg
Choroba ta przebiega bardzo różnie i daje różne sygnały. Jej objawem mogą być zaburzenia w wypróżnianiu, częste złamania, bóle kości i stawów, skurcze, a czasami i zanik mięśni, poprzez układ nerwowy objawia się zapaleniem nerwów, czasami padaczką lub mrowieniem w nogach i stopach. Skóra o stanie zapalnym, wybroczynach czy obrzękach może wskazywać także na objaw celiakii. Także brak menstruacji lub impotencja mogą być przejawami tej choroby.
Jeśli po dokładnym wywiadzie, pacjent nie określi żadnych symptomów i nie potwierdzi przebytych chorób lekarz kieruje chorego z podejrzeniem o celiakię na badania. To jedyny sposób by potwierdzić lub wykluczyć u pacjenta tę chorobę.
Badania
Jeśli lekarz wykluczy inne przyczyny dolegliwości u pacjenta, kieruje go na badania na celiakie polegające na wykonaniu testu, który oznaczy swoiste przeciwciała IgA i tTG, czyli enzymu odpowiedzialnego za powstawanie wiązań pomiędzy łańcuchami ustalonych białek. Można również wykonać biopsję trzustki.
Osoba chora na celiakię co pewien czas musi wykonywać podstawowe badania laboratoryjne z uwagi na spustoszenie jakie powoduje w organizmie. O ile u dzieci łatwiej jest określić, czy dziecko ma celiakię czy nie, o tyle bardzo różnorodne objawy utrudniają stwierdzenie jej u osób dorosłych.
Wasze komentarze (0):