6 powodów, dla których pielęgniarka i położna powinna pomyśleć o ubezpieczeniu


6 powodów, dla których pielęgniarka i położna powinna pomyśleć o ubezpieczeniu
2018-08-14
Pielęgniarki i położne wykonują zawód o dużej wartości społecznej, towarzysząc pacjentom praktycznie w każdej sytuacji – od narodzin po jesień życia. Jest to zawód zaufania publicznego, w który wpisana jest misyjność, ale jest to też profesja podwyższonego ryzyka.

Odpowiedzialność cywilna za błędy może wiązać się przede wszystkim z odpowiedzialnością finansową. Szkody w mieniu pacjenta, zdarzenia niepożądane, agresywny pacjent – to tylko niektóre potencjalne ryzyka. Dlatego szczególnie ważne jest ubezpieczenie, które przewiduje każde zagrożenie i roztacza pełną ochronę.

Przeczytaj również:

Pielęgniarka i położna to jedne z najważniejszych zawodów zaufania publicznego. Z jednej strony są najbliżej pacjentów, znają ich problemy, a z drugiej są wykwalifikowane do tego by nieść pomoc. Zgodnie z przepisami powinny one wykonywać zawód z należytą starannością, zgodnie z zasadami etyki zawodowej, poszanowaniem praw pacjenta, dbałością o jego bezpieczeństwo, wykorzystując wskazania aktualnej wiedzy medycznej. Pielęgniarek w Polsce brakuje, są przeciążone i przepracowane. Do tego zarabiają za mało, dlatego wiele z nich pracuje w kilku miejscach. Z najnowszego badania Stowarzyszeń Pielęgniarek Cyfrowych wynika, że aż 61 proc. z nich po 12 godzinach dyżuru na etacie idzie do drugiej pracy. Ponad połowa to pielęgniarki mające miesięcznie do 100 dodatkowych godzin pracy, 17 proc. – nawet do 200 godzin, a 1 proc. badanych – 300 godzin miesięcznie. Tymczasem pracownicy z tego obszaru mogą pracować 37 godzin i 30 minut tygodniowo. Niestety ta wieloetatowość ma negatywny wpływ na relacje z pacjentami (odpowiedziało tak 66 proc.) oraz ze współpracownikami (74 proc.). Pielęgniarki narzekają na trudne warunki pracy i możliwość popełnienia błędu.  

Pielęgniarki i położne, choć na co dzień wspierają innych, same też potrzebują poczucia bezpieczeństwa. Ubezpieczenie może w tym pomóc. Oto 6 powodów, dla których pielęgniarka położna powinna pomyśleć o polisie:

1. Agresywny pacjent

Praca w służbie zdrowia wymaga nieustannego kontaktu z drugim człowiekiem, który może być w różnym stanie fizycznym i psychicznym. Zła kondycja przekłada się często na niebezpieczne zachowania. O agresji wśród pacjentów mówi się coraz częściej. Od kiedy zaczęto rejestrować takie przypadki, w ciągu pierwszych trzech lat odnotowano ich sto, zaś w kolejnym roku przybyło ponad czterdzieści. Policyjne statystyki również odnotowują wzrost liczby przypadków agresji pacjentów wobec personelu medycznego. Dobrowolne ubezpieczenie zapewnia wypłatę odszkodowania w takiej sytuacji, co pozwala na przerwę w pracy i spokojne dojście do siebie po napaści.

2. Statystyczne ryzyko zakażenia

Powodem do wykupienia ubezpieczenia są niepokojące statystyki zachorowań. W 2015 roku na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego odnotowano blisko 30 tys. nowych zakażeń wirusem HIV, z czego w Polsce ponad tysiąc. W sumie ostatnie liczby mówią o 20 927 zarażonych. Aż 84 proc. to osoby w wieku 24 – 49 lat. Z kolei liczba zarażonych Wirusem Zapalenia Wątroby typu C w Europie sięga 150 mln. W Polsce według danych Narodowego Instytutu Zdrowie Publicznego wynika, że w Polsce nawet do 200 tys. osób może być zakażonych HCV (obecność wirusa w organizmie). Wyniki badań prowadzonych w ramach projektu „Zapobieganie zakażeniom HCV” wskazują, że przeciwciała anty-HCV występują u 1,11 proc. populacji osób dorosłych w Polsce (ok. 350 tys. osób). Co więcej, wielu ludzi nie ma świadomości, że są nosicielami. Właśnie dlatego warto pomyśleć o zakupie ubezpieczenia zawierającego m.in. refundację kosztów badań w kierunku obecności wirusów HIV i WZW, kuracji antyretrowirusowej oraz jednorazowe świadczenie w przypadku zakażenia wirusem HIV lub WZW.

3. Odpowiedzialność solidarna

Jeżeli pielęgniarka lub położna jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę, wówczas za popełnione błędy odpowiada pracodawca, czyli szpital lub przychodnia. W przypadku pracy na kontrakcie jest inaczej. Odpowiedzialny jest pracodawca, ale i pielęgniarka, dlatego ustawa nakazuje zakup polisy OC. Podstawowy pakiet nie przewiduje jednak porad prawnych, które są szczególnie ważne w czasie sporu prawnego z pacjentem. W ubezpieczeniu ochrony prawnej radca prawny jest zobowiązany do udzielenia porad prawnych zarówno telefonicznie, jak i pisemnie. OC Obowiązkowe pielęgniarki położnej zostało określone w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2011r: Ubezpieczeniem OC obowiązkowym objęte są szkody wyrządzone w następstwie działania lub zaniechania ubezpieczonego lub osób objętych ubezpieczeniem, w okresie trwania ochrony ubezpieczeniowej, wyrządzone przy wykonywaniu czynności zawodowych.

–  Pielęgniarki i położne powinny pomyśleć przede wszystkim o ubezpieczeniu OC zabezpieczającym przed konsekwencjami błędów medycznych i zdarzeń niepożądanych. Odpowiedzialność cywilna ma charakter finansowy, a kwoty odszkodowań zasądzane przez sądy mogą poważnie obciążyć budżet domowy. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe gdy pielęgniarka prowadzi praktykę pielęgniarską lub położniczą. Doskonałym uzupełnieniem ubezpieczenia obowiązkowego jest OC dobrowolne, które pokrywa koszty zniszczenia mienia pacjenta, czy szkody powstałe w wyniku używania sprzętu medycznego. Można także rozszerzyć ochronę o naruszenie praw pacjenta. Przygotowaliśmy specjalny pakiet ubezpieczeń zawodowych dla pielęgniarek i położnych, który gwarantuje bardzo szeroki parasol ochronny. Jedną z ciekawszych propozycji jest ubezpieczenie ochrony prawnej oferujące bezpłatne wsparcie prawne na wypadek sporów sądowych z pacjentami. Innym ważnym ubezpieczeniem w pracy pielęgniarki jest ochrona na wypadek zakażenia wirusem HIV i WZW. Dla osób pracujących na kontrakcie oferujemy ubezpieczenie na wypadek czasowej niezdolności do pracy, realizowane w formie świadczenia finansowego za każdy dzień zwolnienia lekarskiego.  W zależności od wybranego wariantu może to być kwota nawet do 9 000 zł miesięcznie. Dla osób podróżujących ciekawą opcją jest polisa turystyczna INTER Tour 365. To całoroczna ochrona ubezpieczeniowa obowiązująca na całym świecie bez konieczności zgłaszania planowanej podróży zarówno w celach wypoczynkowych jak i w związku z wykonywaniem pracy w zawodzie medycznym – mówi Andrzej Twardowski, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Medycznych i OC w INTER.   

 4. Uszkodzenie mienia

Podczas wielogodzinnej pracy nie trudno o wypadek. Na skutek zmęczenia można uszkodzić sprzęt medyczny, ale także rzeczy należące do pacjenta. W takie sytuacji przydaje się dobrowolne ubezpieczenie OC, które zwróci koszty zniszczeń. W opcji rozszerzonej ochronie mogą podlegać także szkody powstałe w wyniku udzielania pierwszej pomocy na terenie Europy.

 5. Podróż pod ochroną

Pielęgniarki i położne, które często podróżują – także w sprawach zawodowych – mogą potrzebować ubezpieczenia turystycznego. Może to być m.in. ubezpieczenie kosztów leczenia i pomoc assistance w podróży, ubezpieczenie NNW, a także OC w życiu prywatnym. Ubezpieczenia te cieszą się coraz większą popularnością  ze względu na wysokie koszty leczenia za granicą. W dobrym ubezpieczeniu podróżnym ochroną objęte jest leczenie za granicą oraz transport do Polski. OC w życiu prywatnym pomaga w sytuacji, gdy wyrządzimy komuś innemu szkody związane m.in. z opieką nad niepełnoletnimi dziećmi, posiadaniem i użytkowaniem mienia, w tym mienia wynajętego lub dzierżawionego czy amatorskim uprawianiem sportów rekreacyjnych.

6. Zawodowa przerwa

Nie każda z przerw zawodowych jest planowana. Zdarza się, że jest ona wynikiem wypadku lub choroby. Zwłaszcza gdy pracujesz na kontrakcie, w kryzysowej sytuacji bardzo ważne jest posiadanie finansowego zabezpieczenia. W zależności od wariantu ubezpieczenia ubezpieczyciel wypłaca 150 lub 300 zł za każdy dzień niezdolności do pracy, nawet do 365-go dnia trwania choroby.

Więcej informacji na stronie www.interpolska.pl 



Nadesłał:

Karolina

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl