Cukrzyca u dzieci i młodzieży


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
2018-09-18
Cukrzyca to choroba bardzo powszechna. Nazywana jest pierwszą niezakaźną epidemią na świecie.

Statystyki pokazują, że obecnie żyje na świecie ok. 287 milionów osób cierpiących na cukrzycę, z czego aż połowa jest niezdiagnozowana!* Niestety, cukrzyca bardzo często dotyka dzieci. Jak poradzić sobie z chorą i jak pomóc dziecku cierpiącemu na cukrzycę?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:


Główne dwa rodzaje cukrzycy, to cukrzyca typu 1 oraz cukrzyca typu 2. Najczęściej to cukrzyca typu 1 atakuje dzieci i młodzież, stanowiąc aż 85% wszystkich zachorowań w tym typie. Jednak, w ostatnich latach zauważono, że wiele dzieci choruje również na cukrzycę typu 2. Oczywiście są również inne rodzaje cukrzyc, jednak dzieci zapadają na nie bardzo rzadko. Możemy zaliczyć do nich np. cukrzycę genetyczną MODY, albo cukrzycę noworodkową.

Kombinacja genów i czynniki środowiskowe - czy dziecko narażone jest na cukrzycę

Obecnie lekarze nie potrafią jednoznacznie określić kto i kiedy oraz z jakiego powodu może zachorować na cukrzycę. Cukrzyca typu 1, na którą najchętniej zapadają dzieci i młodzież, spowodowana jest najczęściej poprzez geny oraz czynniki środowiskowe. N pewno, znacznie większe szanse na zachorowanie mają dzieci, których rodzice mają cukrzycę. Przyczynami mogą być również: zbyt wczesne odłożenie dziecka od piersi, zbyt wczesne wdrożenie do diety owoców i mleka krowiego, brak odpowiedniej ilości witaminy D, a także różnorodne wirusy.

Z kolei, jeżeli chodzi o cukrzycę typu 2, najczęstszym jej powodem jest nadwaga oraz brak ruchu. Można mówić także o cukrzycach spowodowanych przez geny - są to cukrzyce z grupy MODY.

Leczenie

Jeżeli dziecko cierpi na cukrzycę typu 1, w której organizm niszczy komórki trzustki, niezbędne okazuje się dostarczanie insuliny do organizmu. Biorąc pod uwagę, że komórki trzustki uszkadzane są w sposób nieodwracalny, leczenie insuliną konieczne jest do końca życia.

Bardzo ważne jest to, aby znaleźć dobrego lekarza. Należy również często wykonywać pomiary glukozy. Urządzenia domowe nie zawsze są bardzo dokładne, dlatego od czasu do czasu zaleca się pobranie krwi w przychodni lub szpitalu. Insulina podawana jest w zastrzyku lub poprzez wykorzystanie pompy insulinowej. Podawanie insuliny nie jest zadaniem trudnym, jednak rodzic musi zostać odpowiednio do tego przeszkolony. Ważne jest to, aby wszystkie te działania wykonywać z dokładnością i solidnością, ponieważ, kiedy dziecko dorośnie, samo będzie musiało dbać o siebie w taki sam sposób.

Hipoglikemia oraz hiperglikemia - dwa niebezpieczne zjawiska

Każda chora osoba na cukrzycę, może zetknąć się z hiperglikemią lub hipoglikemią.

Hipoglikemia - występuje wtedy, gdy w organizmie jest za mało glukozy we krwi, a zbyt dużo dostarczonej insuliny. Możemy rozpoznać ją po spowolnionej mowie dziecka czy silnych ustach. Jeżeli dojdzie do takiego stanu, choremu należy bardzo szybko podać glukozę.

Hiperglikemia to stan zupełnie odwrotny. Jest to stan niezwykle niebezpieczny. Jeżeli stężenie glukozy jest stanowczo zbyt wysokie, może to doprowadzić nawet do śpiączki pacjenta!

Hiperglikemia spowodowana może być zbyt małą dawką insuliny lub pominięciem dostarczenia dawki do organizmu, nie zażycie leków przeciwcukrzycowych, zbyt obfity posiłek, choroba, infekcja organizmu, sytuacje stresowe, mała aktywność fizyczna, a także posiłek zjedzony zbyt wcześnie od podania insuliny.

Jak cukrzyca wpływa na rozwój dziecka

Dziecko z cukrzycą rozwija się zupełnie normalnie. Jednak, należy pamiętać o tym, że wahania insuliny oraz glukozy we krwi, mogą mieć bardzo duży wpływ na zachowanie dziecka, jego nastrój oraz chęć do nauki. Bardzo często odnotowuje się depresję spowodowaną przez cukrzyce, a także bunt nastolatków. Objawia się to odrzuceniem leczenia, co jest oczywiście bardzo niebezpieczne. Rodzice powinni zwracać cały czas uwagę na to, czy ich dzieci przestrzegają najważniejszych zaleceń.

UWAGA! Przy odpowiedniej kontroli dziecka oraz właściwym leczeniu, dziecko nie będzie odczuwało żadnych powikłań!

Cukrzyca a dieta

Bardzo istnym elementem jest także dieta dziecka. Cukrzyca jest chorobą, w której do organizmu chorego powinno trafiać wiele produktów zapewniających energię. Jest to bardzo istotne, jeżeli chorym jest młody człowiek, który się rozwija i bardzo dużo się rusza. Jego dieta powinna być bogata we wszystkie składniki odżywcze. Unikać należy oczywiście słodyczy, napojów mocno słodzonych oraz potraw tłustych. Posiłki powinny być regularne i dobrze zbilansowane.


Jeżeli zauważysz u swojego dziecka niepokojące objawy, które mogą świadczyć o cukrzycy, koniecznie wykonaj badania krwi i umów się na konsultację z lekarzem. To bardzo ważne, aby podjąć skuteczne leczenie i nie zwlekać z nim!

Niestety, cukrzyca to choroba ciężka. Bardzo trudno wytłumaczyć dziecku, dlaczego musi tak często się badać i dlaczego nie może zawsze jeść tego samego co rówieśnicy. Jednak z czasem, dziecko nabierze odpowiednich nawyków, co bardzo ułatwi leczenie.

Dodatkowe informacje - https://www.szugarfrik.pl/

*https://cukrzycapolska.pl/cukrzyca/statystyki/

Nadesłał:

monika_monia

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl